header by migi

18 kwi 2018

XLIII Ogólnopolskie Marsze na Orientację "Wiosenny Kompas"

W sobotę 7 kwietnia 2018r członkowie SKKT "Włóczykije" pod opieką p. Anny Kowalik i p. Agaty Krok uczestniczyli w XLIII Ogólnopolskich Marszach na Orientację "Wiosenny Kompas" w Taninie. Organizatorem imprezy był Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie przy wsparciu Urzędu Miasta w Częstochowie. Tegoroczne marsze Wiosenny Kompas to V runda Pucharu Polski Młodzieży w MnO 2018 (kat. TD, TM, TJ) i II runda Pucharu Województwa Śląskiego w MnO 2018.
W kategorii TM czyli średnio łatwej, nasze uczennice - Wiktoria Politańska i Natalia Koćwin z klasy II gimnazjum, zajęły I miejsce.
Zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego wypoczynku i zabawy w następnych rajdach i marszach.





27 lut 2018

Certyfikat Dobrze zaprojektowanej szkoły 2018



Nasza szkoła uzyskała Certyfikat Dobrze zaprojektowanej Szkoły 2018                  za promowanie pracy metodą projektu oraz wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych. Projekt edukacyjny z fizyki jest w bazie projektów Nowej Ery. Projekt ,,Wyżej , szybciej, dalej” realizowany jest obecnie przez uczennice klasy II gimnazjum. Za przygotowanie projektu edukacyjnego do VIII edycji ogólnopolskiego konkursu   Projekt z klasą” p. Małgorzata Woszczyna uzyskała Certyfikat Projektanta edukacji 2018.

 

 


Ferie w planetarium



W dniu 08.02.2018 uczniowie klasy 6 i 7 Szkoły Podstawowej oraz 2 i 3 Gimnazjum wraz z opiekunami: panią Małgorzatą Woszczyną i Renatą Wolniewicz wybrali się na wycieczkę szkolną do planetarium oraz Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.
     W pierwszej kolejności udaliśmy się do najnowszego i najnowocześniejszczego planetarium w Polsce. Oglądaliśmy tam seans, który nosił nazwę „Najbliższe podwórko”. Opowiadał on o Słońcu i planetach Układu Słonecznego.
     Następnie odwiedziliśmy centrum Nauki i Techniki. Na każdym piętrze można było podziwiać wystawy związanie z poszczególnymi dziedzinami nauk technicznych i przyrodniczych. Na wystawach poświęconych kosmosowi korzystaliśmy między innymi z sumulatora zmniejszonego ciążenia – urządzenia symulującego grawitację na innych planetach czy księżycach. Jednak najbardzej w pamięci utkwił nam symulator lotów. Dzięki niemu mogliśmy wcielić się w rolę astronauty i poruszać się w kosmosie.
     Centrum nauki oferowało nam również inne aktakcje, takie jak laboratorium biologiczne. Mieliśmy w nim okazje zobaczyć różne organizmy i małe przedmioty pod mikroskopem. Mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności gospodarowania energią na wystawie poświęconej energii elektrycznej. Uczestnicząc w wystawie ukazującej ciekawostki na temat węgla kamiennego, odświeżyliśmy swoje wiadomości z dziedziny geografii i chemii.
     W Centrum Nauki znajdował się sklep, w którym zakupiliśmy wiele ciekawych pamiątek. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald’s.
     Cały kompleks zaskoczył nas swoją wielkością oraz ilością wystaw, a nowoczesne urządzenia budynku pozwalały na poszerzenie naukowej wyobraźni. Wyjazd bardzo nam się spodobał i z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć. 

Tomasz Derda, Adrianna Krzak

IMAG2487.jpg    IMAG2477.jpg   IMAG2494.jpg










Sukces w Międzyszkolnym Konkursie Budowlanym ,,Geometria w Budownictwie”



 20180117_110741.jpg


Uczennica naszej szkoły Nikola Kasprzyk zajęła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Budowlanym ,,Geometria w Budownictwie”. Tematem pracy  był ,,Obiekt budowlany przyszłości”. Konkurs organizowany był przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku. Praca  wykonana przez Nikolę wyróżniała się pomysłowością, ciekawą formą, koncepcją przestrzenną, estetyką wykonania. Łączna objętość obiektu nie mogła przekraczać pięciu decymetrów sześciennych. Ponadto praca musiała być uzupełniona odpowiednimi obliczeniami objętości poszczególnych brył, jak i całego obiektu.

Resized_20171129_064610.jpeg20180117_110554.jpeg

14 lut 2018

PAMIĘTAMY...



on pierwszy pokazał nam
nogę zdechłej żaby
która dotykana igłą
gwałtownie się kurczy
on nas wprowadził
przez złoty binokular
w intymne życie
naszego pradziadka
pantofelka
on przyniósł
ciemne ziarno
i powiedział: sporysz
z jego namowy w dziesiątym roku życia
zostałem ojcem
gdy po napiętym oczekiwaniu
z kasztana zanurzonego w wodzie
ukazał się żółty kiełek
i wszystko rozśpiewało się
wokoło
 
   Pan Andrzej Szczeciński urodził się 1 lutego 1950 roku w Łodzi. Był absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie uzyskał wykształcenie wyższe magisterskie. Po ukończeniu uczelni pracował w Wojewódzkiej Spółdzielni Pracy „Sigma” w Łodzi, następnie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie, Hodowli Buraka Pastewnego w Nieznanicach i w Urzędzie Wojewódzkim w Częstochowie. W 1985 roku rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Rzerzęczycach jako nauczyciel biologii i chemii. W kolejnych latach pracował także w Gimnazjum w Witkowicach, w Kruszynie i w Borownie.
   Jako pedagog sumiennie i z wielkim zaangażowaniem  poszerzał wiedzę oraz umiejętności uczniów podczas lekcji biologii i chemii, w czasie zajęć pozalekcyjnych oraz w ramach działalności LOP-u, którego przez wiele lat był opiekunem. Był wychowawcą kilku pokoleń uczniów, przygotowywał ich nie tylko do dalszej edukacji, ale również przekazywał im najważniejsze wartości, którym sam pozostawał wierny. Cieszył się dużym autorytetem wychowanków oraz szacunkiem ich rodziców, którzy chętnie z nim współpracowali. Z zamiłowania sportowiec, pan Andrzej Szczeciński  w szkole w Rzerzęczycach był prekursorem piłki koszykowej, a przygotowywani przez niego uczniowie zdobywali czołowe miejsca w zawodach gminnych i rejonowych. Współpracował również z LKS-em „Orkan” w Rzerzęczycach, starając się zaszczepić u młodego pokolenia zamiłowanie do sportu.
   Pan Andrzej Szczeciński odszedł 17 stycznia 2018 roku.  Pozostanie w naszej pamięci jako doskonały pedagog zaangażowany w pracę z młodzieżą i we współpracę z rodzicami oraz środowiskiem lokalnym. Był bardzo skromnym człowiekiem, który żył dla innych, wyciągając swoją pomocną dłoń i służąc wsparciem wszystkim tym, którzy tego potrzebowali.
    Jego uczniowie z pewnością dedykowaliby Mu fragment wiersza Zbigniewa Herberta:
kiedy na leśnej ścieżce
spotykam żuka który gramoli się
na kopiec piasku
podchodzę
szastam nogami
i mówię:
– dzień dobry panie profesorze
pozwoli pan że panu pomogę
przenoszę go delikatnie
i długo za nim patrzę
aż ginie
w ciemnym pokoju profesorskim
na końcu korytarza liści