header by migi

SZKOLNE CZASOPISMO "NEW ŻACZEK"

New Żaczek. Maj/Czerwiec 2017 r 
W telegraficznym skrócie…

   Jedną z form pracy z Patronem są konkursy związane z życiem i twórczością Noblisty. Dlatego też 11 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Rzerzęczycach pod hasłem „ Henryk Sienkiewicz- mistrz słowa” odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytacji Utworów Henryka Sienkiewicza. Przeprowadzony został także II Powiatowy Konkurs Multimedialno-Literacki „Sienkiewicz”.

v   
1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka . Nasi uczniowie spędzili ten dzień na grach i zabawach sportowych . Na wszystkich czekał poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców- pyszne kiełbaski z rożna . Dziękujemy w imieniu wszystkich dzieciaków- tych małych i tych trochę większych. ;-)
Festyn rodzinny
W sobotę 27 maja przy Zespole Szkół w Rzerzęczycach odbył się coroczny Festyn Rodzinny zorganizowany przez Radę Rodziców. Był on doskonałą okazją do spotkania się wszystkich mieszkańców Rzerzęczyc oraz okolic. Gośćmi specjalnymi byli  Radni oraz Wójta Gminy Kłomnice p. Piotr Juszczyk i Proboszcz ks. Rafał Pyzik. Otwarcia festynu dokonał przewodniczący Rady Rodziców p. Bartłomiej Żurek, który podziękował wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie.
Część artystyczno-rozrywkową rozpoczęli wychowankowie Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach, którzy zaprezentowali przepiękny program z okazji Dnia Matki. Następnie na scenie wystąpił Zespół Folklorystyczny "Grusza", którzy swoim muzycznym występem przypomniał piosenki i obyczaje ludowe naszych okolic. Mogliśmy także obejrzeć zachwycające pokazy tańca towarzyskiego w wykonaniu członków Klubu Tanecznego "Styl" oraz pokaz atletyczny ,,Street Work Aut”. Na festynie nie mogło zabraknąć występu Gminnej Orkiestry Dętej oraz Mażoretek.  Podczas festynu Ochotnicza Straż Pożarna prezentowała sprzęty strażackie: pojazdy, pompy itp. Każdy mógł poczuć się przez chwilę kierowcą wozu strażackiego.
    Oprócz widowisk prezentowanych na scenie dla uczestników imprezy dostępne były wszelkiego rodzaju atrakcje ruchowe. Na boisku szkolnym znajdowały się zjeżdżalnie i dmuchane zamki do skakania, które były największą frajdą dla najmłodszych. Z kolei dla nieco starszych przygotowano mini kurs wspinaczki.
    Działająca przy naszej szkole Fundacja  „Otwórzmy serca dla dzieci" we współpracy z Radą Rodziców zorganizowała grę „zabawa z numerkami", w której można było wygrać ciekawe nagrody takie jak rower czy talony do delikatesów.
   Na festynie nie mogło zabraknąć także czegoś „dla ciała”. Każdy mógł skosztować pysznych, słodkich wypieków oferowanych w „szkolnej kawiarence". Dostępne były także przysmaki z  grilla oraz ulubione przez dzieci hot dogi czy hamburgery.
    Dzięki pięknej pogodzie i wspaniałym humorom wszyscy bawili się znakomicie. 

Tomasz Derda kl. II gim.
XXV Jubileuszowy Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Puławach i Woli Okrzejskiej
W dniach 26-28 maja  2017 roku w Puławach odbył się jubileuszowy -  XXV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich Uczestniczyło w nim 45 delegacji z Polski oraz jedna z Czech. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI:  Kamila Pałuszka i Nikola Kasprzyk wraz  z panią Renatą Wolniewicz.
   Puławy to miasto w zachodniej części województwa lubelskiego w pobliżu granicy województwa małopolskiego położone nad Wisłą  na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły.
   Zlot Braci Sienkiewiczowskiej rozpoczął się tradycyjnym uroczystym przemarszem  delegatów ze sztandarami swoich szkół  na Rynek w towarzystwie orkiestry dętej  i  mażoretek . Na Placu Chopina przybyłych gości uroczyście przywitał Prezydent Miasta Pan  Janusz Grobel, który  życzył wszystkim udanego trzydniowego świętowania Dni Patrona w Puławach. Następnie w Puławskim Ośrodku Kultury ,,Dom Chemika” rozpoczęła się uroczysta gala. Poznaliśmy tam wielu znakomitych zaproszonych gości . Byli to między innymi : pani Anna Dziewanowska – prawnuczka naszego patrona, pani Magdalena Zawadzka – aktorka, odtwórczyni roli Basi Wołodyjowskiej w filmie ,,Pan Wołodyjowski’’ oraz pan Jerzy Hoffman – reżyser ekranizacji „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Podczas wywiadu pan Jerzy Hoffman i pani Magdalena Zawadzka zdradzili szczegóły powstawania filmu. W dalszej części wręczono nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów towarzyszących Zlotowi. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły Lena Anklewicz, która zdobyła po raz drugi z rzędu I miejsce w konkursie literackim na temat : „Henryk Sienkiewicz stworzył wielu wspaniałych bohaterów. Czy mogą oni imponować współczesnym nastolatkom?”. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w wykonaniu nauczycieli i uczniów puławskiej szkoły. Przybliżyli nam oni historię Stasia i Nell z powieści ,,W pustyni i w puszczy’’-  obowiązkowej lektury klasy V. wieczorem odbyła się dyskoteka.
     W drugim dniu przed południem mieliśmy przyjemność  zwiedzić Kazimierz Dolny. Pierwszym punktem było Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej. Następnie odbył  się przejazd meleksami, z przystankami na zwiedzanie Wąwozu Korzeniowego i Żydowskiego Cmentarza. Chętni mieli także możliwość wejścia na Górę Trzech Krzyży, z której podziwiali panoramę miasta. Po obiedzie w restauracji ,,Gospoda’’ z uczestnicy Zlotu pojechali do Okrzei, gdzie weszli na Kopiec Sienkiewicza  i poznali historię jego powstania.  Następnie  udali się na pobliski cmentarz, gdzie spoczywa matka sławnego pisarza -Stefania Sienkiewicz, a obok grobu  znajduje się piękny pomnik ,,Matka i Syn’’. Później Sienkiewiczacy przejechali do Woli Okrzejskiej , gdzie spotkali się z wnukiem Noblisty- panem Juliuszem Sienkiewiczem . podczas części oficjalnej flaga Zlotu została przekazana następnym organizatorom  XXVI Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich ,  który odbędzie się w Tczewie. Zlotowicze zwiedzili także Muzeum Henryka Sienkiewicza . Następnie rozpoczął się piknik i uczestnicy Zlotu do późnych godzin wieczornych bawili się przy ognisku i muzyce . 
    W niedzielę w kościele pod wezwaniem ,,Świętej Rodziny’’ została odprawiona Msza Święta w intencji zlotowiczów. Następnie wszyscy zwiedzali przepiękny Pałac Książąt Czartoryskich .
Naszą szkołę jak co roku reprezentowały uczennice klasy VI  . W tym roku były to:  Kamila Pałuszka i Nikola Kasprzyk wraz  z panią Renatą Wolniewicz.
Nasz udział w tej wspaniałej imprezie nie byłby możliwy bez poparcia Pani Dyrektor Agnieszki Rataj  oraz  wsparcia finansowego Rady Rodziców, za co  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !
Nikola Kasprzyk kl. VI
Sprawozdanie ze Zlotu autorstwa Kamili Pałuszki z kl. VI zostało przedstawione podczas akademii z okazji Dnia Patrona.
Dzień Patrona
Maj, to miesiąc szczególnie poświęcony Patronowi naszej szkoły. Wtedy to przypada rocznica urodzin Pisarza. Ale również w maju 1995 roku nastąpiło uroczyste nadanie imienia Henryka Sienkiewicza naszej szkole. Dlatego co roku pod koniec maja obchodzony jest Dzień Patrona. W tym roku uroczystości przypadły na dzień 31 maja. Uroczystą akademię zaszczycili swoją obecnością: z-ca Wójta Gminy Kłomnice p. Adam Śliwakowski, Radny Powiatu Częstochowskiego p. Leszek Wiśniewski,  Radny Gminy p. Sylwester Politański, przedstawiciel RODN „WOM” w Częstochowie p. Joanna Resakowska, Dyrektor Przedszkola w Rzerzęczycach p. Jadwiga Ligocka,  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach p. Katarzyna Sosnowska, przedstawicielka Rady Rodziców przy ZS w Rzerzęczycach p. Monika Krawczyk, Proboszcz ks. Rafał Pyzik. Na początku akademii p. dyrektor Agnieszka Rataj przypomniała najważniejsze  formy pracy z patronem. Jedną z nich jest udział naszej delegacji w Ogólnopolskich Zlotach Szkół Sienkiewiczowskich. W tym roku naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy VI: Kamila Pałuszka i Nikola Kasprzyk , które przedstawiły obszerną relację ze Zlotu w Puławach. Później odbyło się rozdanie nagród przyznanych w II Powiatowym Konkursie Multimedialno-Literackim „Sienkiewicz”.
   Po części oficjalnej przygotowani przez p. Renatę Wolniewicz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili część artystyczną pod tytułem „Quo vadis człowieku XXI wieku?”. Występujący młodzi artyści w wymowny sposób pokazali m. in. jak bardzo w  dzisiejszych czasach ludzie są zabiegani i nie pamiętają o tym, co tak naprawdę ważne. Równocześnie przywołani zostali bohaterowie utworów Sienkiewicza, którzy przypomnieli najważniejsze wartości, jakie powinny być drogowskazem dla współczesnej młodzieży. Montaż słowno- muzyczny dopełniły przygotowane przez p. Małgorzatę Gojević występy solistów i chóru szkolnego. Mogliśmy usłyszeć m. in. przeboje z ekranizacji utworów Pisarza. Na zakończenie głos zabrali zaproszeni Goście, którzy pogratulowali uczniom talentu aktorskiego i ogromnej wiedzy na temat życia i twórczości Patrona.
Kinga Wolniewicz kl. II gim.
KLASA III G W ZAKOPANEM

 W dniach 8-9 czerwca nasi najstarsi uczniowie wraz z panią Anną Wawrzyńczyk, panią Anną Pietras oraz panią Joanną Szrajber wybrali się na wycieczkę do Zakopanego. Pierwszego dnia po długiej i wesołej podróży grupa została przywitana obiadem w Ośrodku „Kolejarz”. Następnie czekał na nich spacer po kultowych Krupówkach oraz wjazd na Gubałówkę, gdzie można było podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Około godziny 18:00 grupa dotarła do miejsca zakwaterowania czyli do Ośrodka „Siwarna”. Każdemu z uczniów został przydzielony pokój z zapierającym dech w piersiach widokiem na Giewont. Wieczorem gimnazjaliści bawili się przy ognisku. 
         W drugim dniu pod opieką przewodnika odbyła się wycieczka piesza do Doliny Strążyskiej. Na uczniów czekała pięciokilometrowa trasa prowadząca do wodospadu Siklawa, który zachwycił wszystkich. W drodze powrotnej pan przewodnik zabrał uczniów do bacówki , by mogli tam zakupić świeże i przepyszne oscypki. Podczas wędrówki można było podziwiać widoki oraz otaczającą przyrodę.
   Kiedy nadszedł moment odjazdu, wszyscy żałowali, że muszą opuścić ten przepiękny i bardzo klimatyczny zakątek naszego kraju, jakim jest Podhale.
W imieniu wszystkich uczniów klasy III gimnazjum serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie tej wspaniałej wycieczki.
Julia Wójcik i Zuzanna Gajewicz
                                                                           kl. III gim
              Podsumowanie osiągnięć

UCZNIOWIE  NAJLEPSI  I  WYRÓŻNIENI
SZKOŁA PODSTAWOWA
Klasa I                      Klasa II
Najlepsi:                       Najlepsi:
     Julia Chmielewska              Julia Burzyńska
      Dominka Rączkowska        Nikola Busłowicz
     Kinga Karoń                     Maja Janusiak
      Iga Kowalik                       Emilia Kubiak
                   Wyróżnieni:                  Krzysztof Miśkiewicz
               Adam Miszewski                    Dawid Politański
               Mikołaj Wojciechowski                                   
   Alan Osuchowski          Wyróżnieni:
                                             Kamil Bednarczyk
                                                 Natan Kołodziejczyk
                                          Szymon Lampa
                                            Oliwia Laskowska
                                          Jakub Owczarek
                                                Oliwier Tomaszewski
                 Klasa III „a”                     Klasa III „b”
                         Najlepsi:                             Najlepsi:
         Michał Pałuszka                       Adrianna Burzyńska
         Agata Kowalik                        Izabela Kmiecik
         Przemysław Ociepa                   Gabriela Łukasik
         Katarzyna Politańska                  Gabriela Macoch
               Maja Dzionek            Malwina Marjanowska
 Nikodem Pawlik                       Piotr Pabich
   Ada Lewicka                          Wyróżnieni:
           Wyróżnieni:                            Jakub Miśkiewicz
          Joanna Ociepa                        Michał Wiewiórowski
     Kacper Korgól                               Oskar Żurek
     Hubert Tyras                                                      
     Zuzanna Sochańska                                          
     Rafał Kowalik                                                  
    Fabian Chrząstek                                                
          Klasa IV    śr.4,49             Klasa V śr.4,23
 Najlepsi:                                   Najlepsi:
     Dawid Koniecki  5,1               Maja Gajewicz  5,18
    Maciej Rączkowski  5,1           Wiktoria Kalota  5,09
    Angelika Raźniak  5,0           Wiktoria Wysmołek 5,0
        Julia Dąbek  4,8             Natalia Klekowska  4,91
Aleksander Kowalik  4,8       Damian Kuc  4,82
   Nadia Kuban  4,8           Antoni Sosnowski  4,82
Aleksandra Leciak  4,8           Julia Ziętal  4,82
       Dominika Pikos  4,8              Natalia Ziętal  4,82
 Wojciech Wyszka  4,8          Wyróżnieni: 
                          Wyróżnieni:            Natalia Franc 4,27                               
Aleksandra Ziętal  4,5                              
                    Filip Sochański 4,4                                                                 
Klasa VI śr.4,41
                Najlepsi:                            Wyróżnieni:
                    Nikola Kasprzak  5,4      Paweł Kowalik  4,4
Kamila Pałuszka  5,2                
Jan Chybalski   5,0                
Daria Wójcik  4,8                  
        Jakub Złotorowicz  4,8                   
GIMNAZJUM
               Klasa I śr. 3,82                  Klasa II śr.  3,84
    Najlepsi :                           Najlepsi:
            Lena Anklewicz  5,36          Tomasz Derda  5,07
            Dorota Wyszka 5,29           Adrianna Krzak  5,0
  Aleksandra Matyjaszczyk  5,07   Martyna Bartczak 4,87
Aleksandra Żurek  4,93            Joanna Sil 4,8
Natalia Pałuszka  4,86                                  
Emilia Czesny  4,79              Wyróżnieni:
              Wyróżnieni:               Patrycja Miśkiewicz   4,6 
Zuzanna Kwarciak  4,64                        
                                Julia Leciak 4,29             
Klasa III śr.3,99
Najlepsi:                                 Wyróżnieni:
        Zuzanna Gajewicz  5,4            ------------------------
             Adam Politański  5,27                                              
             Dominika Raźniak 5,13                                             
             Kinga Łągiewka  5,0                                                 
             Julia Wójcik  5,0                                                     
             Oliwia Pawlik  4,87                                                   
             Kinga Wójcik  4,86                                                   
„ ZŁOTA DZIEWIĘTNASTKA ”    
1.     Zuzanna Gajewicz  kl. III g 5,4
Nikola Kasprzak kl. VI  5,4
2.     Lena Ankiewicz kl. Ig   5,36
3.     Dorota Wyszka  kl. Ig    5,29
4.     Adam Politański  5,27
5.     Kamila Pałuszka 5,2
6.     Maja Gajewicz  kl. V  5,18
7.     Dominika Raźniak 5,13
8.     Dawid Koniecki  kl.IV   5,1
Maciej Rączkowski  kl. IV  5,1
9.     Wiktoria Kalota kl. V  5,09
10. Tomasz Derda  kl. IIg  5,07
Aleksandra Matyjaszczyk kl. IIg 5,07
11. Kinga Łągiewka kl. IIIg  5,0
Julia Wójcik  kl. IIIg  5,0
Adrianna Krzak  kl. IIg  5,0
Jan Chybalski  kl. VI  5,0
Wiktoria Wysmołek  kl.V  5,0
                                      Angelika Raźniak  kl. IV 5,0                                               
RYWALIZACJA MIĘDZY KLASAMI
SZKOŁA PODSTAWOWA        GIMNAZJUM
I  – klasa IV- śr. 4,49      I  -  klasa III - śr. 3,99
II - klasa VI-  śr. 4,41      II-     klasa II-  śr. 3,84
III – klasa V- śr. 4,23     III   - klasa I- śr. 3,82
         UCZNIOWIE WZOROWI
SZKOŁA PODSTAWOWA
KL.IV- Marika Bednarczyk, Julia Dąbek, Martyna Idziak, Dawid Koniecki,    
            Aleksander Kowalik, Nadia Kuban, Aleksandra Leciak, Natalia Małolepsza,
           Dominika Pikos, Angelika Raźniak, Maciej Rączkowski, Filip Sochański,
           Wojciech Wyszka, Aleksandra Ziętal;
KL.V- Paulina Bekus,  Martyna Czesny, Maja Gajewicz, Wiktoria Kalota,
            Natalia Klekowska,  Kinga Kosela, Damian Kuc,  Antoni Sosnowski,
             Wiktoria Wysmołek,  , Julia Ziętal,  Natalia Ziętal;
KL.VI-  Kamil Biernat,  Igor Bodanka, Jan Chybalski, Nikola Kasprzak,
             Paweł Kowalik,  Kamila Pałuszka, Dominik Szymański,
             Oskar Tomaszewski,  Daria Wójcik, Jakub Złotorowicz;
GIMNAZJUM  
KL. I- Lena Anklewicz, Emilia Czesny, Julia Czesny, Amadeusz Ciesielski,
          Dagmara Fatyga, Marceli Janusiak, Natalia Koćwin,  Natalia Kozłowska,
         Zuzanna Kwarciak,  Julia Leciak, Aleksandra Matyjaszczyk, Natalia Pałuszka,
         Michał Pilis, Wiktoria Politańska,  Dorota  Wyszka, Aleksandra Żurek;
KL. II- Martyna Bartczak,  Tomasz Derda, Wiktoria Hofman, Adrianna Krzak,
             Kinga Michoń, Patrycja Miśkiewicz, Monika Owczarek, Joanna Sil,
            Martyna Tomaszewska, Jakub Woch, Kinga Wolniewicz;
KL. III-  Dawid Bienek, Oliwia Bodanka, Zuzanna Gajewicz, Oskar Kosela,
              Weronika Kowalik, Kinga Łągiewka,  Bartosz Michoń, Adam Politański, 
             Oliwia Pawlik,  Dominika Raźniak, Angelika Tkaczyk, Dawid Tyras,
             Magdalena Wawrzak, Kinga Wójcik.                                                                         
New Żaczek. Marzec/Kwiecień 2017 r 
W telegraficznym skrócie…
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Europejskich. Tym razem motywem przewodnim było hasło ,,Tanecznym krokiem po Europie”. Uczniowie prezentowali swoją wiedzę na temat krajów europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki.     
Marzec to miesiąc , w którym przyroda budzi się do życia po długiej zimie. Symboliczna jest tutaj data 21 marca jako pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zaś pierwszym dniem astronomicznej wiosny jest 20 marca. W naszej szkole uczniowie właśnie 20 marca przywitali Panią Wiosnę.     
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem uczniowie klasy II gimnazjum realizowali pod okiem nauczycieli- opiekunów projekty edukacyjne. Efekty tej pracy zaprezentowali na forum szkoły 10 kwietnia.     
Jednym ze sposobów promowania postaw ekologicznych w społeczeństwie są obchody Dnia Ziemi. W naszej szkole  z tej okazji 28 kwietnia odbyła się akademia, podczas której uczniowie zachęcali swoich kolegów do dbania o czystość naszej planety i jej zasoby naturalne.     
Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Zespołem Obrzędowym „ Grusza”. Członkowie niejednokrotnie występują przed naszymi uczniami z widowiskami , za które zdobywają prestiżowe nagrody w różnych przeglądach artystycznych. Tym razem mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. „ Darcie pierza”. Występy „Gruszy” to bardzo piękne lekcje na temat  regionalnych tradycji i obyczajów , a także poniekąd „ kawałek” historii naszej miejscowości, ponieważ pojawiają się w niej autentyczne postacie i wydarzenia.
Tanecznym krokiem po Europie…
     Dnia 17 marca 2027r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Europejskich. Przygotowany program artystyczny nosił tytuł,,Tanecznym krokiem po Europie”.
     Na początku odśpiewaliśmy hymn Unii Europejskiej. Następnie wysłuchaliśmy piosenki ,,Lemon tree” w wykonaniu Antosia Sosnowskiego z kl. V.  W końcu nadszedł czas na podróż po Europie. Każda klasa zaprezentowała inny kraj. Jako pierwsi wystąpili uczniowie kl. I-II SP, którzy przedstawili naszych czeskich sąsiadów. Kraj ten słynie z knedliczek, wafli karlowskich, Krecika i Reksia.  Klasę IIIa powitaliśmy przy akompaniamencie pełnej temperamentu muzyki z ognistej Hiszpanii, kraju nieustraszonych torreadorów i tańców flamenco. W dalszej części również pozostaliśmy w śródziemnomorskim klimacie. Z klasą IIIb odwiedziliśmy Italię, kolebkę europejskiej kultury. Później  zaprezentowali się nam uczniowie kl. IV, którzy przedstawili Francję w rytmie kankana. Kraj ten kojarzy się także  z zamkami nad Loarą, dojrzewającą winoroślą i wielkimi kreatorami mody. Nasi sąsiedzi z zachodniej strony, czyli Niemcy zostali przedstawieni przez kl. V. To kraj, w którym wypieka się ponad 300 różnych gatunków chleba i ubiera się choinkę bożonarodzeniową, bo właśnie stamtąd pochodzi ta tradycja. Kl. VI wystąpiła prezentując Szkocję. „Europa da się lubić, Europa lubi sport!”-takie hasło usłyszeliśmy przed występem kl. Ig, która zaprezentowała nam polskich sportowców. Poźniej dzięki klasie IIg przenieśliśmy się do słonecznej Grecji i na mityczny Olimpu. Na sam koniec zaprezentowała nam się kl. IIIg,  przedstawiając państwa Unii Europejskiej. Po występach wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu Mai i Zuzanny Gajewicz. Uczennice klasy Ig zaśpiewały piosenkę po niemiecku. Następnie zaproszono p. Pietras, p. Zasadę i p. Pindycha do komisji, która wyłoniła 3 zwycięzców konkursu- pokazu mody. I miejsce otrzymała Kasia Politańska z kl. IIIa, II -Monika Owczarek z kl. IIg i III miejsce- Jakub Politański z kl. Ig.
W ten sposób połączyliśmy przyjemne z pożytecznym- przy tanecznych dźwiękach poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat krajów europejskich.
Natalia Pałuszka kl.Ig
Dzień Wiosny
Dnia 20.03.2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wiosny. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor , która przekazała Pani Wiośnie klucz do szkoły. Oznaczało to symboliczne przejęcie władzy przez uczniów, którzy w humorystyczny, zabawowy sposób postanowili powitać nadchodzącą wiosnę.
Dla klasy I- III szkoły podstawowej starsze koleżanki z klasy I gimnazjumprzygotowały rożnego rodzaju gry, zabawy oraz konkursy Każda klasa miała swoje oryginalne przebranie związane z wiosną. Jeden z konkursów polegał na wybraniu najlepszego przebrania wiosennego. W konkursie zostały wyłonione trzy Wicemiss oraz jedna Miss Wiosny. Dodatkowo wszystkie kandydatki zatańczyły z Panią Wiosną.  Kolejnym zadaniem było ułożenie puzzli o tematyce wiosennej. Nie zabrakło również akcentu sportowego. Uczniowie zmierzyli się w konkurencjach sportowych, takich jak : rzuty woreczkami do celu, wyścigi na piłkach oraz tor przeszkód. Muzycznym akcentem było odgadywanie przez uczniów odgłosów zwierząt.
Później nadszedł czas na zabawę klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Ich zadaniem było odgadnięcie piosenek wiosennych na podstawie ich krótkich fragmentów.  Konkurencją, która przyniosła wiele frajdy oraz śmiechu uczestnikom i zgromadzonym na sali był „Azor” .  Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zabawy sportowe , takie jak bieg w workach, skakanie na skakance, czołganie się w ”tunelu” czy różne tory przeszkód. W każdej konkurencji klasy zdobywały punkty, co przekładało się na zajęte miejsca. W zabawach  bezkonkurencyjna okazała się klasa VI.  Wszyscy uczestnicy w nagrodę zostali obdarowani słodkim upominkiem w postaci cukierków.
Na zakończenie zabawy Pani Wiosna podziękowała wszystkim zebranym za wspólnie spędzony czas i zabawęoraz zwróciła klucz do szkoły pani Dyrektor, która pogratulowała uczniom ciekawych pomysłów na dobrą zabawę.
Zuzanna Gajewicz i   Julia Wójcik kl.III gim.
Projekty edukacyjne 
Dnia 10 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się prezentacje projektów edukacyjnych. Klasa II gimnazjum została podzielona na cztery zespoły, które pod opieką nauczycieli przygotowały prezentacje z informatyki, geografii, historii i chemii.
Grupa informatyczna w składzie: Adam Chmielarz, Jakub Kowalik, Jakub Woch  i Daniel Woszczyna, pracująca pod opieką p. Michała Gonery, zapoznała nas z budową komputera i zasadami jego bezpiecznego użytkowania. Po prezentacji, chłopcy sprawdzili naszą wiedzę dzięki quizowi.Koledzy nagrali także pouczający filmik nt. skutków niewłaściwego korzystania z Internetu. Następną grupę stanowili: Tomasz Derda, Wiktoria Hofman, Adrianna Krzak, Adrianna Wojdyła i Kinga Wolniewicz. Pod opieką pani Aliny Pluty przygotowali oni projekt z geografii i zabrali nas w ciekawą 15 minutową podróż dookoła świata. Poznaliśmy kontynenty, najciekawsze miejsca, rdzennych mieszkańców oraz charakterystyczne budowle i jedzenie.  W skład kolejnej grupy wchodziły: Martyna Bartczak, Joanna Sil, Patrycja Miśkiewicz i Martyna Tomaszewska . Dziewczęta pod kierunkiem p. Agaty Krok przygotowały projekt z historii. Dotyczył on mody na przestrzeni wieków.  Uczennice zaprezentowały m.in. stroje z epoki renesansu, baroku oraz współczesności . Jako ostatni zaprezentowali się : Marta Burzyńska, Kinga Michoń, Kamil Szymański i Martyna Wojtala. Uczniowie pod opieką p. Anny Kowalik zajęli się projektem z chemii. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, jak często w naszym życiu doświadczamy różnych  zjawisk chemicznych, np. w kuchni.
   Po prezentacjach poszczególnych grup zabrała głos dyrektor szkoły p. Agnieszka Rataj, która podsumowała pracę uczniów, gratulując im pomysłowości i kreatywności przy realizacji projektów.
Kinga Wolniewicz kl. II g 
Dzień Ziemi
            W dniu 28 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi. Występujący uczniowie zaprezentowali wiersze i ciekawostki związane z ekologią i obchodami Dnia Ziemi. Nie zabrakło również piosenek o tematyce przyrodniczej w wykonaniu solistów z klasy V szkoły podstawowej- Mai Gajewicz i Antka Sosnowskiego . Zawarte w występach uczniowskich treści przypomniały nam o tym,  jak cenna jest nasza planeta. Co więcej, uświadomiły nam, że bezwzględnie trzeba szanować przyrodę, bo od niej zależy nasze życie.  Wymowę inscenizacji podkreślała także dekoracja.   
    Na zakończenie głos zabrała p. Dyrektor A. Rataj, która podsumowała wymowę obchodów Dnia Ziemi i podziękowała uczniom oraz p. Małgorzacie Woszczynie za przygotowanie akademii .
 Maja Gajewicz  kl. V


New Żaczek. Luty 2017 r 
W telegraficznym skrócie…
Zgodnie z tradycją w nowy rok uczniowie naszej szkoły weszli tanecznym krokiem. Tuż przed feriami zimowymi w piątek 13 stycznia odbyła się bowiem zabawa noworoczna, podczas której bawiła się zarówno społeczność szkolna, jak i młodsze dzieciaki z Rzerzęczyc, Niwek i Adamowa. W czasie zabawy na uczniów czekał poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy w imieniu całej społeczności szkolnej.

Nie zapomnieliśmy także o bardzo ważnym święcie , jakim jest Dzień Babci i Dziadka. To dla nich 1 lutego odbyła się uroczysta akademia, podczas której wystąpili najmłodsi uczniowie naszej szkoły oraz ich starsi koledzy, którzy są laureatami konkursów wokalnych i członkowie Gminnej Orkiestry Dętej w Kłomnicach.
Bardzo ważną akcją podjętą przez Szkolne Koło „Caritas” było przystąpienie do projektu ogłoszonego przez UNICEF „ Wszystkie kolory świata”. Jej celem jest pomoc dzieciom w Angolii.
W tym roku po raz pierwszy 21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku.  W ten sposób chcemy przypominać wszystkim, że język ojczysty to nasze dziedzictwo kulturowe, które wyróżnia nas spośród 6000 języków świata i musimy o  nie dbać nie tylko od święta.
„DLA BABCI  I  DZIADKA …”

W dniu 01.02.2017r. odbyła się w naszej szkole uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jak co roku zgromadziła wielu gości z Rzerzęczyc, Niwek, Adamowa, Częstochowy i okolic. Obecni również byli: pani Dyrektor Agnieszka Rataj, nauczyciele naszej szkoły, rodzice oraz niektórzy uczniowie z klas starszych.
 Cała uroczystość odbywała się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie dominowały motywy zimowe i cała masa portretów babć i dziadków, których autorami byli uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej. Hasło przewodnie, które znajdowało się w centralnej części dekoracji brzmiało: „Dla Babci i Dziadka…”, ponieważ wszystkie prezentowane występy zostały przygotowane właśnie z myślą o nich, o ludziach, którzy są po rodzicach najważniejsi w życiu każdego dziecka, którzy pomagają w opiece i wychowaniu przyszłych pokoleń, którzy nie szczędzą siły i czasu dla swoich wnuków.
Na wstępie uroczystości życzenia dla babć i dziadków złożyła w imieniu całej społeczności szkolnej przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Dominika Raźniak. Następnie głos zabrała pani Dyrektor Agnieszka Rataj i życzyła przybyłym gościom dużo zdrowia, uśmiechu, radości, spełnienia marzeń i nieustającej pociechy z wnuków.
W dalszej części akademii zaprezentowali się uczniowie przygotowani przez panie z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego i wspólnie wyrecytowały wiersz i zaśpiewały piosenkę. Następnie swoje umiejętności pokazali uczniowie z klas I – III w wierszach i piosenkach o babci i dziadku oraz w tańcach i disco – show. W dalszej części wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Kłomnice w małym składzie, na który złożyli się starsi uczniowie naszej szkoły oraz gościnnie Igor Żyła z ZS w Witkowicach, Milena Chelińska z ZS Skrzydlowie oraz absolwentka naszej szkoły Weronika Wiewiórowska. Zagrali oni klika utworów instrumentalnych. Potem wszyscy mieli okazję wysłuchać kolęd w wykonaniu laureatów tegorocznego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Na zakończenie wszyscy obecni uczniowie zaśpiewali „Sto lat” przy akompaniamencie Orkiestry Dętej.
Uroczystość wszystkim niezmiernie się podobała. Świadczyły o tym nie tylko gromkie brawa po każdym występie, ale też uśmiech na twarzach gości oraz niejednokrotnie łzy wzruszenia na policzkach babć i dziadków. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Dzień Seniora będzie się cieszył tak dobrą frekwencją i opinią jak do tej pory. My ze swej strony już zapraszamy wszystkie babcie i dziadków za rok!
Lena Anklewicz kl. IG

Akcja  ,,Wszystkie kolory świata”

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła podjęła realizację projektu ogłoszonego przez UNICEF, którego najważniejszym celem była pomoc dzieciom w Angoli.  Akcja  ,,Wszystkie kolory świata" miała na celu uszycie przez uczniów jak największej ilości szmacianych lalek, by później móc je zlicytować. Za zebrane pieniądze będą zakupione szczepionki dla ratowania życia podopiecznych UNICEF'u. Uczniowie sami wybierali kraj pochodzenia wykonanych lalek, nadawali im tożsamość, imię i wiek, a następnie przygotowywali akt urodzenia swojej szmacianki. Każda lalka miała symbolizować uratowane przed śmiercią dziecko. Lalki znalazły się na szkolnej aukcji, przy okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka.  Udało się na niej pozyskać 500zł.
 W ramach projektu "Wszystkie kolory świata" 14 lutego odbyła się akademia.  Brali w niej udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rzerzęczycach. Przytoczone treści miały na celu kształtowanie i propagowanie postaw tolerancji oraz pomocy wobec potrzebujących i ludzi innych wyznań. Projekt ten miał również cele edukacyjne. Dzięki niemu można było poznać kultury innych krajów i ciekawostki na ich temat. I tak klasy IV-VI i I-III gimnazjum miały za zadanie zaprezentować swój wybrany kontynent świata, zrobić stoisko oraz wykonać prezentację. Klasa IV prezentowała Europę, V -Azję, VI -Australię, I gimnazjum -Afrykę, II gimnazjum –Amerykę Północną, a III gimnazjum –Amerykę Południową. Każda klasa przygotowywała stoiska, na  których znajdowały się między innymi narodowe potrawy, plakaty przedstawiające powitania w językach danych państw i plakaty z fauną i florą różnych kontynentów, a sami uczniowie przebierali się w kolor symbolizujący dany kontynent. Najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej – klasy I-III, oprócz przebierania się w barwy kontynentów, brali udział w szkolnym konkursie plastycznym "Przyjaciel z daleka". Polegał on na wykonaniu portretu wymyślonego przyjaciela, który pochodziłby z innego kraju. Wśród zwycięzców znaleźli się: Maja Dzionek kl. IIIa- I miejsce, Adam Miszewski kl. I- II miejsce, Agata Kowalik kl. IIIa- III miejsce. Wyróżnieni zostali: Ada Lewicka kl. IIIa, Nikodem Pawlik kl. IIIa, Maja Janusiak kl. II , Iga Kowalik kl. I. Nasza szkoła wzięła również udział w konkursie na najbardziej oryginalną lalkę. Nagrodą jest występ Majki Jeżowskiej  w zwycięskiej szkole.
 Uczestnicząc w ciekawym i pożytecznym projekcie edukacyjnym "Wszystkie kolory świata" nauczyliśmy się wiele na temat kultur i zwyczajów w różnych krajach. Posmakowaliśmy potraw z najdalszych zakątków świata i zdobyliśmy wiele informacji na temat fauny i flory wszystkich kontynentów. Równocześnie chcieliśmy pokazać naszą chęć niesienia pomocy potrzebującym, że nie jesteśmy obojętni wobec cierpienia innych. Taki mały gest może nie zdoła zmienić problemów "Trzeciego świata", ale może wzbudzić wrażliwość wielu ludzi i chęć pomagania innym.
Tomasz Derda kl. II gim.

Dzień Języka Ojczystego
W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego . Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów Uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Jak podajeUNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Akademia w naszej szkole przebiegała pod hasłem: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Uczniowie biorący udział w montażu słowno- muzycznym przypomnieli swoim kolegom i koleżankom krótką historię kształtowania się mowy ojczystej na przestrzeni wieków. Na scenie pojawiła się sama Mowa Ojczysta, w którą wcieliła się Ola Matyjaszczyk z klasy I gimnazjum. Jej złota korona symbolizowała dawną świetność naszego języka. Jednak postrzępione szaty były znakiem zaśmiecania języka polskiego anglicyzmami przez współczesną młodzież. W trakcie uroczystości usłyszeliśmy najstarszą polską pieśń – „Bogurodzicę”, która towarzyszyła Polakom na polach Grunwaldu. Nie zabrakło też „Roty”, która była deklaracją Polaków, że nie pozwolą zniemczyć swoich dzieci przez zaborców.
Na zakończenie biorący udział w przedstawieniu przedstawiciele współczesnej młodzieży doszli do wniosku, że powinni być dumni z faktu, że są Polakami , a ich zadaniem jest dbać o mowę ojczystą na co dzień.
Kinga Wolniewicz kl. II gim.


New Żaczek. Grudzień 2016 r-Styczeń 2017 r 
W telegraficznym skrócie…
Jak co roku 6 grudnia naszą szkołę odwiedził niezwykły gość z dalekiej Laponii. Obdarował on całą społeczność szkolną i każdego ucznia z osobna. A wszystko to dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, działającej przy ZS w Rzerzęczycach.
W dniach 23-25 listopada  2016 roku uczniowie klasy III gimnazjum pisali próbny egzamin gimnazjalny. Uzyskane wyniki pozwolą określić stan wiedzy i umiejętności uczniów,  a wyciągnięte wnioski zostaną wykorzystane w dalszej pracy w celu optymalnego przygotowania do egzaminu gimnazjalnego, który już w dniach 19-21 kwietnia 2017roku.
Grudzień to miesiąc, który wprowadza wszystkich w magiczny nastrój wigilijnego wieczoru i nocy Bożego Narodzenia. Wtedy wszyscy chcą być lepsi, a najkrótszą ku temu drogą jest udział w akcjach charytatywnych. W tym roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję zbierania żywności dla Polaków na Wileńszczyźnie. Natomiast Szkolne Koło „Caritas” działające pod opieką katechetki p. Anny Pietras przeprowadziło akcję „Zostań świętym Mikołajem dla dzieci z hospicjum”.
Jak wszyscy wiemy przy Zespole Szkół w Rzerzęczycach działa Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży „ Otwórzmy serca dla dzieci”. W imieniu jej członków za pośrednictwem „NewŻaczka” chcielibyśmy zwrócić się z apelem do wszystkich osób, które chciałyby przyłączyć się do naszego wspólnego dzieła pomocy dzieciom i przekazać na rzecz naszej fundacji 1% swojego podatku od dochodu. Wszystkich chętnych informujemy, że w zeznaniu podatkowym trzeba wpisać nazwę fundacji: Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży „ Otwórzmy serca dla dzieci” oraz numer KRS 0000317482.
   Wszystkim tym, którzy w ten symboliczny sposób poprą naszą działalność serdecznie dziękujemy.
Święty Mikołaj
w Rzerzęczycach
Święty Mikołaj nie zapomniał także o uczniach Zespołu Szkół w Rzerzęczycach. Przybył do nas z prezentami 6 grudnia. Pierwszym podarunkiem był niezwykły pokaz iluzjonisty, który wyjmował z magicznej skrzynki zadziwiające przedmioty- od bukietów kwiatów począwszy, a na króliku i cukierkach skończywszy. Wszyscy uczniowie oglądali występ artysty z otwartymi z zachwytu ustami. Następnie Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynkami przekazał całej społeczności szkolnej telewizor, z którego można korzystać na świetlicy szkolnej. Później wszyscy uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III szkoły podstawowej otrzymali kolorowe maskotki, a starsi z klas IV-VI i I-III gimnazjum zostali obdarowani długopisami. W podziękowaniu każda klasa przygotowała krótki występ lub laurkę dla Mikołaja.  Wszystkie prezenty ufundowała Rada Rodziców, działająca przy ZS w Rzerzęczycach, za co serdecznie dziękujemy!
Dziękujemy Mikołajowi, że o nas pamiętał i do zobaczenia w przyszłym roku!
Kinga Wolniewicz kl. II g
Wśród nocnej ciszy...
22 grudnia w Zespole Szkół w Rzerzęczycach odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane pod kierunkiem katechetki, pani Anna Pietras. Nasi szkolni aktorzy wystawili przedstawienie pt. „ Dając dobro drugiemu, dajesz je sobie samemu”. Wśród odtwarzanych przez uczniów kl. II – III g ról, obok głównych postaci biblijnych znaleźli się: babcia, stróż, wnuczka, bezdomny, ekspedientka, sąsiadka, a nawet Pan Bóg i mówiące zwierzęta. Celem widowiska było pokazanie, że dobro wyświadczone innym wraca do nas wcześniej, czy później. A święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją, by zatrzymać się na chwilę w tym zabieganym świecie i zobaczyć obok siebie drugiego człowieka i jego potrzeby. Oprawą muzyczną jasełek zajęła się nauczycielka muzyki, pani Małgorzata Gojević. Chór i soliści zaśpiewali wiele kolęd i pastorałek. Świąteczną niespodzianką dla nas wszystkich był profesjonalny występ Pauliny Makles, naszej absolwentki, która obecnie jest studentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Na zakończenie przedstawienia Pani Dyrektor Agnieszka Rataj złożyła wszystkim zebranym serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i  Nowego Roku. Prosiła także, aby uczniowie przekazali te życzenia swoim rodzinom. Uwieńczeniem jasełek było łamanie się opłatkiem. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami zebrali się w klasach i wspólnie świętowali klasowe wigilie, jedząc tradycyjne potrawy oraz słuchając kolęd. Dyrekcja, nauczyciele, zaproszeni goście i obsługa spotkali się również na wigilii dla pracowników szkoły.
                                                      Julia Wójcik i Zuzanna Gajewicz  kl. III g
Podsumowanie osiągnięć
UCZNIOWIE  NAJLEPSI  I  WYRÓŻNIENI
SZKOŁA PODSTAWOWA
Klasa I           Klasa II
Najlepsi:            Najlepsi:
                 Julia Chmielewska      Julia Burzyńska
                      Iga Kowalik                Nikola Busłowicz
                 Kinga Karoń                 Maja Janusiak
                Dominka Rączkowska      Emilia Kubiak
                          Wyróżnieni:                 Krzysztof Miśkiewicz
                   Mikołaj Wojciechowski      Dawid Politański
                                                               Oliwier Tomaszewski
                                                                      Wyróżnieni:
                                                             Kamil Bednarczyk
                                                            Natan Kołodziejczyk
                                                            Szymon Lampa
                                                            Oliwia Laskowska
                                                            Jakub Owczarek
                       Klasa III „a”             Klasa III „b”
                              Najlepsi:                       Najlepsi:
                          Michał Pałuszka            Adrianna Burzyńska
                        Agata Kowalik                Izabela Kmiecik
                        Nikodem Pawlik              Gabriela Łukasik
                          Maja Dzionek                 Gabriela Macoch
                     Katarzyna Politańska              Wyróżnieni:
                    Przemysław Ociepa         Malwina Marjanowska
                        Ada Lewicka                   Jakub Miśkiewicz
                   Wyróżnieni:                Piotr Pabich
                     Zuzanna Sochańska           Michał Wiewiórowski
           Joanna Ociepa                   Oskar Żurek
Kacper Korgól
Hubert Tyras
    Rafał Kowalik
       Fabian Chrząstek
      Oliwier Błachowicz
                   Klasa IV    śr.4,53          Klasa V śr.4,12
                            Najlepsi:                            Najlepsi:
                   Dawid Koniecki  5,1              Maja Gajewicz  5,09
                 Aleksandra Leciak  5,0           Wiktoria Kalota  5,0
                  Maciej Rączkowski  5,0           Natalia Ziętal 4,82
                 Wojciech Wyszka  5,0      Wiktoria Wysmołek  4,82
                   Julia Dąbek  4,9                              Wyróżnieni:
                Angelika Raźniak  4,9         Natalia Klekowska  4,73
                   Nadia Kuban  4,8             Antoni Sosnowski  4,55
                       Wyróżnieni:                       Julia Ziętal  4,55
                 Martyna Idziak  4,7
                 Aleksander Kowalik  4,7
                  Dominika Pikos  4,7
                  Marika Bednarczyk  4,6
                   Aleksandra Ziętal  4,6
                   Filip Sochański  4,4
Klasa VI śr.4,30
Najlepsi:              Wyróżnieni:
                        Nikola Kasprzyk  5,1            Daria Wójcik  4,7
    Jan Chybalski   5,0
          Kamila Pałuszka  5,0
            Jakub Złotorowicz  4,8
GIMNAZJUM
                         Klasa I śr. 3,69                      Klasa II śr.  3,81
                            Najlepsi :                              Najlepsi:
                 Lena Anklewicz  5,21           Tomasz Derda  5,06
                  Dorota Wyszka 5,21             Adrianna Krzak  4,93
    Aleksandra Matyjaszczyk  4,93    Wyróżnieni:
                 Aleksandra Żurek  4,83 Patrycja Miśkiewicz   4,53
                         Wyróżnieni:
                   Natalia Pałuszka  4,71
                  Zuzanna Kwarciak  4,57
                   Emilia Czesny  4,64
Klasa III śr.3,74
Najlepsi:                             Wyróżnieni:
Zuzanna Gajewicz  5,13             Julia Wójcik  4,73
Adam Politański  4,87
Dominika Raźniak 4,8
„ ZŁOTA TRZYNASTKA ”   
Lena Ankiewicz kl. Ig   5,21
Dorota Wyszka  kl. Ig    5,21
Zuzanna Gajewicz  kl. III g 5,13
Dawid Koniecki  kl.IV   5,1
Nikola Kasprzyk kl. VI  5,1
Maja Gajewicz  kl. V  5,09
Tomasz Derda  kl. IIg  5,06
Aleksandra Leciak  kl. IV 5,0
Maciej Rączkowski  kl. IV  5,0
Wojciech Wyszka  kl. IV  5,0
Wiktoria Kalota  kl. V  5,0
Jan Chybalski  kl. VI  5,0
 Kamila Pałuszka  kl. VI  5,0
RYWALIZACJA MIĘDZY KLASAMI
                       SZKOŁA PODSTAWOWA      GIMNAZJUM
               I  – klasa IV- śr. 4,53  I  -klasa II - śr. 3,81
               II -klasa VI-  śr. 4,3    II- klasa III-  śr. 3,74
               III –klasa V- śr. 4,12  III -klasa I- śr. 3,69
                                            UCZNIOWIE WZOROWI
SZKOŁA PODSTAWOWA
KL.IV- Marika Bednarczyk, Julia Dąbek, Dawid Koniecki, Aleksander Kowalik,   Nadia Kuban, Aleksandra Leciak, Dominika Pikos, Angelika Raźniak, Filip Sochański, Wojciech Wyszka;
KL.V- Paulina Bekus,  Martyna Czesny, Wiktoria Kalota,  Maja Gajewicz, Julia Kasprzak, Natalia Klekowska,  Kinga Kosela, Damian Kuc, Natalia Małek, Wiktoria Wysmołek,  , Julia Ziętal,  Natalia Ziętal;
KL.VI-  Kamil Biernat,  Igor Bodanka, Jan Chybalski, Nikola Kasprzyk, Kamila Pałuszka, Oskar Tomaszewski,  Daria Wójcik, Jakub Złotorowicz
                                             GIMNAZJUM  
KL. I- Lena Anklewicz, Natalia Koćwin,  Natalia Kozłowska,  Zuzanna Kwarciak, Julia Leciak, Aleksandra Matyjaszczyk, Natalia Pałuszka, Wiktoria Politańska, Dorota Wyszka;
KL. II-  Tomasz Derda, Adrianna Krzak, Patrycja Miśkiewicz, Monika Owczarek,   Martyna Tomaszewska, Jakub Woch, Kinga Wolniewicz;
KL. III-  Dawid Bienek, Oliwia Bodanka, Zuzanna Gajewicz, Oskar Kosela, Weronika Kowalik, Kinga Łągiewka,  Bartosz Michoń, Adam Politański, Dominika Raźniak, Angelika Tkaczyk,  Magdalena Wawrzak, Kinga Wójcik.  

New Żaczek. Pażdziernik-Listopad 2016r                                          
         W telegraficznym skrócie…
    Matematyka nie zawsze musi kojarzyć się z klasą i ławką szkolną. Mo żna się również nią bawić, o czym przekonali się uczniowie naszej szkoły podczas kolejnego Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Dał on szansę na sprawdzenie własnych umiejętności w zakresie sprawnego mnożenia oraz był okazją do świetnej zabawy. Najlepsi uczestnicy matematycznego pojedynku przeprowadzonego przez nauczycielki matematyki: p. Martę Krok i p. Małgorzatę Woszczynę, otrzymali certyfikaty. Nagrodą była też niewątpliwie świadomość, że byliśmy jedną z 2977 szkół, które przystąpiły do tej akcji.
v    
    Jednym ze stałych punktów pracy Samorządu Uczniowskiego jest corocznie przeprowadzana akcja „Znicz”. Chętni uczniowie przynoszą do szkoły znicze, które w dniach 1 i 11 listopada są zapalane przez przedstawicieli SU na grobach wszystkich tych, którzy walczyli o niepodległość i oddali życie za Ojczyznę. Akcja ta pozwala zachować pamięć o bohaterach i jest wyrazem szacunku i doskonałą lekcją patriotyzmu dla młodego pokolenia, które dzięki ich postawie może cieszyć się spokojnym życiem w wolnym kraju.
v    
    Październik to ważny miesiąc dla każdego Polaka. Bowiem 38 lat temu , właśnie 16 października kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Papieża. Od 16 lat w rocznicę tego ważnego wydarzenia obchodzone są Dni Papieskie. W tym roku obchody trwały od 9 do 16 października, a towarzyszyło im hasło: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. 
v    
    W październiku obchodzony jest także Dzień Edukacji Narodowej, który jest doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim pracownikom oświaty, dzięki którym uczniowie zdobywają wykształcenie, kształtują swój charakter oraz dobrze czują się w szkole, która jak mówi znane powiedzenie „ jest drugim domem”. Z tej okazji również w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia uświetniona występami uczniów.
   11 listopada byliśmy świadkami ważnego dla mieszkańców Rzerzęczyc, Niwek i Adamowa wydarzenia, którego pomysłodawcą jest Proboszcz naszej parafii, ks. Rafał Pyzik. Przy kościele została bowiem odsłonięta tablica upamiętniająca 1050  Rocznicę Chrztu Polski. Za tablicą wmurowana została tuba, a w niej listy imienne aktualnych mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej.
 W związku z „modnym” ostatnio w mediach tematem cyberprzemocy dla uczniów naszej szkoły zorganizowany został apel, podczas którego przypomniane zostały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Odbyło się także spotkanie z policjantem, który przybliżył skutki prawne niewłaściwego korzystania z sieci. Problematyka cyberprzemocy została również poruszona podczas listopadowego spotkania z rodzicami, w którym uczestniczyły także panie psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Częstochowie . Dodatkowo nauczyciel informatyki zapoznał rodziców z programami chroniącymi przed korzystaniem z niewłaściwych stron internetowych przez dzieci.
      Koniec listopada to świetna okazja do dobrej zabawy, której towarzyszą wróżby. Dawniej chłopcy mieli swoje „katarzynki”, które obchodzili w nocy z 24 na 25 listopada. Dziewczęta zaś  w noc z 29 na 30 listopada obchodziły „andrzejki”. Niestety, tradycja „katarzynek” zanikła i do dzisiaj pozostały tylko wróżby andrzejkowe- wspólne dla chłopców i dla dziewcząt. W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się 25 listopada .
W listopadzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez GOK w Kłomnicach. Wyniki tych zmagań przedstawiają się następująco:
v   kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej:
I miejsce Damian Kuc kl. V
II miejsce Patrycja Plewińska kl. V
III miejsce Marika Bednarczyk kl. IV
v   w kategorii gimnazjum:
III miejsce  Natalia Pałuszka i Aleksandra Matyjaszczyk kl. I

Mamy także wielu laureatów w XI Powiatowym Konkursie Bożonarodzeniowym „ Anioły z masy solnej i pierniki”. A są wśród nich:
Anioły -KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA
 Oskar Tomaszewski kl. VI
  Paulina Bekus kl. V
 Agata Kowalik kl. III a
 Ada Lewicka kl. IIIa
Rafał Kowalik kl. IIIa
Maksymilian Pawlik kl. III a
 Jan Chybalski kl VI
Fabian Chrząstek kl. IIIa 
Julia Dąbek kl. IV
Natalia Małolepsza kl. IV
Nikola Kasprzyk kl. VI
 Kinga Karoń kl. I
Adam Miszewski kl. I
Oliwier Tomaszewski kl. II
Kamil Bednarczyk kl. II
Filip Tasarz kl. II
Angelika Zebisz kl. II
Maciej Schroder kl. II
Mikołaj Górecki kl. II
KATEGORIA GIMNAZJUM :
 Lena Anklewicz kl. I g
Dorota Wyszka kl. I g
Nagroda Radia Katowice „Nad wartą rozmawiać warto” za pierniki:
 Krzysztof Misiewicz – kl. II
PIERNIKI - KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA :
 Fabian Chrząstek kl. III a
 Katarzyna Politańska kl. III a
Agata Kowalik kl. III a
 Nikola Kasprzyk kl. VI
Jakub Złotorowicz kl. VI
 Aleksandra Leciak kl. IV
KATEGORIA GIMNAZJUM
 Julia Leciak kl. I Gimnazjum w Rzerzęczycach

XVI Dzień Papieski, obchodzony w całej Polsce w niedzielę 9 października, przebiegał pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.  W ramach obchodów, które trwały przez cały tydzień do 16 października, młodzież naszej szkoły działająca w Szkolnym Klubie Caritas pod opieką katechetki p. Anny Pietras kwestowała na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z terenów wiejskich, która jest „żywym pomnikiem” św. Jana Pawła II. Uczennice wzięły także udział we mszy świętej, włączając się do wspólnej modlitwy poprzez śpiew, któremu towarzyszył akompaniament w wykonaniu p. Ewy Makles. Natomiast w czwartek 13 października w szkole odbył się apel, podczas którego uczniowie z koła teatralnego w montażu słowno- muzycznym zaprezentowali wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II, przybliżyli najważniejsze wydarzenia z Jego życia oraz przywołali kilka postaci, które swoje życie poświęciły służbie drugiemu człowiekowi i głosiły światu prawdę o Bożym Miłosierdziu. Na scenie pojawiła się Święta Siostra Faustyna, Święta Matka Teresa z Kalkuty oraz znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych Święty Brat Albert. Przypomnieli oni, że każdy z nas może być miłosierny i służyć innym w imię miłości bliźniego. Podczas apelu nie zbrakło także hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz pięknej pieśni „takie jest prawo miłości”.
Kinga Wolniewicz kl. II gim.
                                                                                                       
      W Zespole Szkół w Rzerzęczycach dnia 14 października odbyła się uroczysta akademia z okazji święta wszystkich pracowników społeczności szkolnej. Świętowali  również emerytowani  nauczyciele i pracownicy obsługi.  Na początku uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Agnieszka Rataj, która złożyła wszystkim pracownikom oświaty, tym czynnym zawodowo, jak i tym, którzy cieszą się z zasłużonej emerytury, najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Do życzeń tych dołączyli się z także zaproszeni goście z Wójtem Gminy Kłomnice Panem Piotrem Juszczykiem na czele.  Potem nadszedł  czas na rozdanie naszym nauczycielom i pracownikom obsługi słodkich upominków i kwiatów od Rady Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Następnie Pan Wójt wręczył akt mianowania nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej p. Marcie Karczewskiej – Kowalik. Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną przygotowaną przez p. Annę Wawrzyńczyk i  p. Małgorzatę Gojević. Uczniowie naszej szkoły w zabawny sposób, za pomocą krótkich wierszyków odnieśli się do wszystkich nauczanych przedmiotów.  Uczennice gimnazjum przedstawiły także krótką scenkę z życia codziennego nauczycieli, które jak się okazuje do najłatwiejszych nie należy. Akademię uświetnił także występ chóru szkolnego i Orkiestry Dętej Gminy Kłomnice, w której grają uczniowie naszej szkoły. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie odśpiewali gromkie „Sto lat!”.
Julia Wójcik i Zuzanna Gajewicz kl. III gim.

W czwartek 10 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości  przygotowana przez p. Agatę Krok, Małgorzatę Gojević oraz przez p. Joannę Szrajber.
W części artystycznej jako pierwsza zaprezentowała się uczennica kl. I gim. Dagmara Fatyga, która zagrała „Hejnał Mariacki” na trąbce. Tuż po niej wystąpili harcerze z tutejszej szkoły, recytując patriotyczne wiersze i wspominając najważniejsze wydarzenia na drodze Polaków do niepodległości, którą odzyskali po 123 latach zaborów. Przywołali także postać Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Po wystąpieniu harcerzy uczennice z klasy I i III gimnazjum, należące do Orkiestry Dętej OSP Kłomnice zagrały „Rotę”.   Dzięki chórowi szkolnemu mogliśmy usłyszeć kultowe pieśni z tamtych czasów, m.in.  „ Rozszumiały się wierzby płaczące” i „ My Pierwsza Brygada”. Na zakończenie  głos zabrała p. Dyrektor, która przypomniała, ze naszym patriotycznym obowiązkiem jest służyć Ojczyźnie rzetelną pracą i nauką, a tym samym przyczyniać się do jej wszechstronnego rozwoju. Zachęciła również uczniów do uświetnienia obchodów Święta Niepodległości poprzez wywieszenie w domach biało-czerwonych flag- symbolu naszej państwowości.
Następnego dnia o godz. 8:30 delegacja ZS w Rzerzęczycach wraz ze sztandarem uczestniczyła w bardzo ważnym dla mieszkańców Rzerzęczyc, Niwek i Adamowa wydarzeniu, a mianowicie w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Oprócz mieszkańców wzięli w niej udział: brali udział: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej p.Lidia Burzyńska, Wójt Gminy Kłomnice- p. Piotr Juszczyk oraz jego zastępca  - p. Adam Śliwakowski. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy na prośbę ks. Proboszcza Rafała Pyzika dokonali p. Wójt oraz p. Poseł, którzy w swoich krótkich przemówieniach podkreślili wagę tego wydarzenia dla społeczności lokalnej. Przypomnieli także ogromne znaczenie przyjęcia chrztu przez Mieszka I, co pozwoliło zaistnieć państwu polskiemu na arenie międzynarodowej. Równocześnie zaznaczyli, że bycie Polakiem i chrześcijaninem to wielki zaszczyt, ale także poważne zobowiązanie.  Następnie zgromadzeni udali się do świątyni, w której odbyła się Msza św. za Ojczyznę, po której delegacja naszej szkoły  wraz z harcerzami udała się na Gminne Obchody Święta Niepodległości w Kłomnicach.  
Po uroczystej Mszy św. w kościele uczestnicy wraz z Orkiestrą Dętą OSP Kłomnice udali się przemarszem na cmentarz, gdzie został odśpiewany hymn Polski. Później na grobach poległych za Ojczyznę podczas powstania styczniowego oraz w czasie I i II wojny światowej delegacje szkół z Gminy Kłomnice złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Następnie zostały odczytane patriotyczne wiersze m.in. o Józefie Piłsudskim.
 Dorota Wyszka, Aleksandra Żurek kl. I gim.

   Dnia 25 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyli zarówno uczniowie  naszej szkoły, jak i absolwenci oraz młodsze dzieci z naszej miejscowości. Podczas zabawy harcerze sprzedawali ciasteczka z wróżbami, które były przygotowane przez uczniów.  Na imprezie była tez zorganizowana zabawa fantowa z bardzo ciekawymi nagrodami. Każda klasa w swojej sali urządzała sobie mały poczęstunek z wróżbami. Wszyscy świetnie się bawili na andrzejkach, tańcząc przy dobrej muzyce.
Natalia Pałuszka i Aleksandra Matyjaszczyk kl. Ig

28 listopada  odbyła się wycieczka do Warszawy,  której celem było między innymi  zwiedzenie  Sejmu, Muzeum Powstania Warszawskiego i Stadionu Narodowego.
Wcześnie rano,  wszystkie klasy gimnazjalne zebrały się w szkole, oczekując  przyjazdu autokarów. Około godziny 6.00, gdy jeszcze było ciemno, pełni entuzjazmu zajęliśmy miejsca w autokarach i wyruszyliśmy w długą  drogę do Warszawy.  W czasie  podróży  pani  przewodnik opowiadała nam o zabytkach i  ciekawych miejscach w Warszawie. O godzinie 10.00 byliśmy w  Sejmie, do którego weszliśmy    przez   budynek   administracyjny   i   stamtąd podziemnym przejściem doszliśmy do sali plenarnej Sejmu. Wielkość sali obrad wywołała  u  nas zaskoczenie i  podziw. Pani   przewodnik,   która   oprowadzała   naszą   grupę   po Parlamencie, swoimi opowiadaniami o obradach sejmowych zaciekawiła   nas  polityką.   Potem   przeszliśmy  do   holu głównego  Sejmu,  gdzie  widzieliśmy  m. in.  płaskorzeźbę upamiętniającą     przybycie    papieża    Jana  Pawła II    do Parlamentu  RP, a na  piętrze tablice pamiątkowe: w hołdzie posłom  II  Rzeczypospolitej  poległym  w  czasie  II  wojny światowej  oraz  tablicę upamiętniającą  parlamentarzystów, którzy zginęli w 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem.
Około   godziny   12.00   zwiedzaliśmy   zabytki   Starego Miasta.  Widzieliśmy   Syrenkę   Warszawską,   Barbakan  i  Katedrę  św.  Jana.     Przechodząc    Krakowskim   Przedmieściem oglądaliśmy pozostałości po murze obronnym Starego  Miasta  oraz  Kolumnę  Zygmunta  III  Wazy.
Przed godziną  14.00 znaleźliśmy się przy Muzeum Powstania   Warszawskiego,    kolejnym     punkcie  naszej   wycieczki.  Ekspozycje  znajdujące   się   w muzeum,     dokumentujące     historię     Powstania  Warszawskiego   bardzo   nas  wzruszyły  i  przypomniały  o  bohaterskiej   postawie  Polaków,  którzy walczyli     i    ginęli    w   obronie  wolnej   Polski.  Warszawskie ulice za czasów wojny, były doskonale odwzorowane,   a   ich   rolę  odgrywały   korytarze, którymi przechodziliśmy. W muzeum znajdowały się też mini kina,  w   których można było oglądać reportaże i wywiady ze  uczestnikami i świadkami  powstania,  a  także  filmy 3D  przedstawiające  wygląd zniszczonej  Warszawy  po  bombardowaniu przez Niemców.                            Kolejnym,  a  zarazem   ostatnim  punktem  naszej  wycieczki   było  zwiedzanie   Stadionu  Narodowego. Mieliśmy okazję zobaczyć na żywo największy i  najnowocześniejszy  obiekt  tego  typu  w  Polsce.  Oprócz meczy, które się na nim rozgrywają, odbywają się tam też inne widowiska, takie jak koncerty i różne imprezy. Mieliśmy okazję oglądać trybuny, szatnie dla piłkarzy, strefę zawodniczą i strefę dla mediów. Byliśmy też w strefie VIP, gdzie oglądaliśmy loże dla VIP-ów.
Pełni wrażeń, ale zarazem głodni,  zatrzymaliśmy się w drodze powrotnej w restauracji KFC. O  godzinie 22.00, bogatsi w nowe doświadczenia wróciliśmy do domu.
Tomasz Derda kl. II g

New Żaczek. Wrzesień 2016r 

W telegraficznym skrócie…

Za nami wakacje, przed nami kolejny rok szkolny, który uroczyście rozpoczęliśmy                   1 września 2016r. W tym dniu stanęliśmy w obliczu wielkich zmian. Dotychczasowy Dyrektor p. Ryszard Krok odszedł na emeryturę, a jego obowiązki pełni obecnie p. Agnieszka Rataj. Serdecznie powitała ona wszystkich po wakacyjnym wypoczynku, a szczególnie ciepłe słowa adresowała do najmłodszych uczniów oddziału przedszkolnego, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły. Wszystkim życzyła, aby osiągali jak najlepsze wyniki w nauce oraz sukcesów w konkursach i zawodach. Natomiast szóstoklasistom i uczniom klasy III g życzyła jak najlepszych wyników podczas diagnozy i na egzaminie. Później p. Dyrektor zapoznała wszystkich z organizacją nowego roku szkolnego.
Oto lista klas wraz z wychowawcami:

Oddział przedszkolny - p. Małgorzata Piechowicz
Klasa I - p. Izabela Juszczyk
Klasa II-p. Marta Karczewska-Kowalik
Klasa III „a” - p. Dorota Rokicka-Anklewicz
Klasa III „b”- p. Olga Derda
Klasa IV- p. Renata Wolniewicz
Klasa V - p. Małgorzata Woszczyna
Klasa VI - p.Agata Krok                                                    
Klasa I g - p. Marta Krok
Klasa II g - p. Anna Kowalik
Klasa III g -  p. Anna Wawrzyńczyk
Sprzątamy Świat
 W piątek 16 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w 23. edycję ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku przyświecało jej hasło
 „Podaj dalej…drugie życie odpadów”. Uczniowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Woszczyny- nauczycielki przyrody i opiekunki LOP-u przypomnieli sobie zasady segregacji odpadów oraz uświadomili potrzebę poszanowania zasobów, jakimi dysponuje człowiek. Młodzi ekolodzy posprzątali także  najbliższą okolicę- pobliski park i część lasu. 
                                          
Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Jak co roku w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzała je  kilkudniowa kampania wyborcza. Kandydaci wywieszali plakaty oraz rozdawali pomysłowe ulotki, zachęcające pozostałych uczniów do głosowania właśnie na nich. Przedstawiali w nich swoje propozycje i pomysły na uatrakcyjnienie życia szkolnego. 21 września 2016 roku uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, I - III gimnazjum oraz nauczyciele oddali po trzy głosy na swoich kandydatów, po czym wrzucili je do urny. Przewodnicząca – Dominika Raźniak
Zastępczyni przewodniczącego – Oliwia Pawlik
Sekretarz –Magdalena Wawrzak
Skarbnik – Zuzanna Gajewicz
Kronikarki – Kinga Wolniewicz i Zuzanna Kwarciak
Pozostali przedstawiciele Samorządów Klasowych zostali przyporządkowani do poszczególnych sekcji, gdzie będą pracowali w bieżącym roku szkolnym, realizując zadania ujęte w planie pracy SU. 
Czas podziękowania,
 pora pożegnania…
    W ostatnich dniach wakacji pożegnał się ze szkołą, a tym samym z uczniami, nauczycielami, pracownikami obsługi i rodzicami dotychczasowy Dyrektor ZS w Rzerzęczycach p. Ryszard Krok, który przez 45 lat był czynnym nauczycielem, a przez 26 lat pełnił funkcję dyrektora naszej placówki. Jako nauczyciel wprowadzał swoich uczniów w tajniki fizyki, rozwiązywał zawiłości matematyczne, uczył techniki; jako wychowawca wskazywał swoim podopiecznym właściwe ścieżki życia.
   To dzięki staraniom p. Dyrektora Szkoła Podstawowa zyskała imię Henryka Sienkiewicza, a jej przedstawiciele uczestniczyli w Ogólnopolskich Zlotach Szkół Sienkiewiczowskich. Przez lata zmieniało się także oblicze naszego budynku, który dzięki wieloetapowej rozbudowie stał się placówką na miarę XXI wieku, pozwalającą na wszechstronne kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.
    Wiemy, ile dobrego p. Dyrektor uczynił  dla tej szkoły. Dbał  nie tylko o utrzymanie w dobrym stanie budynku, ale co najważniejsze – o ludzi, którzy w niej uczyli się i pracowali. Wpajał  takie wartości moralne , jak szczerość, odwaga i determinacja w dążeniu do celu. Pójdziemy z nimi przez życie. Był pan i zawsze pozostanie dla nas autorytetem i wzorem, do którego w przyszłości możemy się odwoływać.
     Uczynił  z naszej szkoły drugi dom- bezpieczny, ciepły, wyrozumiały, ale i wymagający. Przychodziliśmy tu każdego dnia z radością, by za sprawą pana motywacji realizować coraz to nowe, trudniejsze zadania. To tu czekał na nas p. Dyrektor, by zachęcić, gdy coś się nie udawało lub pochwalić, gdy coś poszło dobrze. To pan pomagał nam odkryć, w czym jesteśmy najlepsi i przekonywał, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy.
        Mimo wielu własnych obowiązków, bo przecież praca dyrektora nie jest łatwa, p. Dyrektor zawsze znalazł dla nas  serdeczny uśmiech i podał pomocną dłoń.
     Uczynił  naszą szkołę sławną. Usłyszała o niej nie raz cała Polska, jako o szkole z tradycjami, umożliwiającej zdobycie solidnego wykształcenia i dobrze przygotowującej do dalszych sukcesów. Dzięki p. Dyrektorowi możemy być dumni, że się tutaj uczymy.
      Dziś za wszystko  serdecznie dziękujemy i życzymy samych pogodnych dni w dalszym życiu oraz spełnienia najskrytszych marzeń, na które być może wcześniej brakowało czasu, bo poświęcał go p. Dyrektor jako oddany pedagog i wychowawca swoim uczniom.

Kinga Wolniewicz kl. II gim.

XVI MIĘDZYSZKOLNE MARSZE
NA ORIENTACJĘ
       
Dnia 17 września 2016 roku w Zespole Szkół w Rzerzęczycach odwiedzili nas, aby stanąć na stracie gry terenowej XVI Międzyszkolnych Marszów na Orientację „InOMANIA” , uczniowie ze szkół      z całego powiatu częstochowskiego. Organizatorem corocznych wydarzeń tego typu jest Oddział Regionalny PTTK w Częstochowie i SKKT PTTK „Azymut” przy IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie. Tego roku nasza szkoła otrzymała miano gospodarza i organizatora imprezy.                                                               Wszystko  rozpoczęło się o godz 1000. Przybyło do nas około dwustu pięćdziesięciu  uczestników. Konkurencje rozgrywały się na terenie Rzerzęczyc. Dwu- lub trzyosobowe grupy otrzymały mapę wraz z punktami kontrolnymi i drogą do bazy. Oczywiście nasi uczestnicy mieli ograniczony czas. Wszyscy świetnie się bawili, zarówno odczytując mapy, jak i wędrując po leśnych ścieżkach. Po powrocie do szkoły na wszystkich czekały dodatkowe atrakcje w postaci poczęstunku i konkursu wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, który przeprowadziła p. Anna Wawrzyńczyk. Wielu uczestników chętnie wzięło  udział w rywalizacji, a wygrani cieszyli się ze zdobytych nagród.
      W przygotowanie tej imprezy włączyło się także Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystycznego  „Włóczykije” pracujące pod okiem p. Anny Kowalik i nasza  drużyna harcerska „Sienkiewiczacy” , nad którą czuwa p. Agata Krok .

                                                            Zuzanna Gajewicz i Julia Wójcik
                                                                                kl. III G
Pasowanie na ucznia
Dzień 28 września 2016 roku był w naszej szkole ważnym świętem dla każdego pierwszaka. Wtedy bowiem odbyło się pasowanie na ucznia. Na to święto przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Kłomnice pan Piotr Juszczyk, zastępca Wójta pan Adam Śliwakowski, radny powiatu częstochowskiego pan Leszek Wiśniewski, sołtys Rzerzęczyc, a zarazem radny Gminy Kłomnice  pan Andrzej Śpiewak, ksiądz proboszcz Rafał Pyzik, przedstawicielka Rady Rodziców pani Monika Krawczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Rzerzęczycach  pani Agnieszka  Rataj oraz grono pedagogiczne, oddział przedszkolny, uczniowie szkoły podstawowej i rodzice pierwszoklasistów.
Na wstępie wszyscy życzyli pierwszakom jak najlepszych ocen, samych pogodnych dni w szkole oraz sukcesów w konkursach i zawodach. Podczas części oficjalnej dzieci złożyły przyrzeczenie i zostały pasowane „magicznym ołówkiem” przez panią dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach .
Następnie złożyli w kronice szkoły  swój podpis, czyli odcisk kciuka. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Uczniowie  zaśpiewali wesołe piosenki oraz pięknie wyrecytowali wierszyki o tematyce szkolnej. Później otrzymały  upominki od klasy drugiej i od Rady  Gminy. Występ pierwszaków przygotowała ich wychowawczyni, szkolna mama- pani Izabela Juszczyk . Na koniec  pani dyrektor podziękowała uczniom za wspaniały występ, który jest dowodem na to, ze nasi pierwszoklasiści, chociaż jest ich tylko ośmioro, czują się w szkole jak ryby w wodzie.
                                                                                    Kamila Pałuszka kl. VI

OTRZĘSINY GIMNAZJALISTÓW


     W dniu 29 września 2016r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania klasy I gimnazjum, zwana potocznie „otrzęsinami”. Niestety, była to ostatnia tego typu akademia, gdyż od przyszłego roku szkolnego w związku z reformą oświaty nie będzie już naboru do gimnazjum.
          Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: p. Dyrektor Agnieszka Rataj, sekretarz Rady Rodziców p. Anna Bekus, nauczyciele naszej szkoły, rodzice  uczniów klasy I G oraz uczniowie klasy VI i klas gimnazjalnych.

         Na wstępie głos zabrała  p. Dyrektor Agnieszka Rataj, która powitała bohaterów uroczystości w gronie gimnazjalistów i życzyła im sukcesów w nauce i wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów. Następnie wystąpiła sekretarz Rady Rodziców p. Anna Bekus, która życzyła pierwszoklasistom na początku kariery w nowej szkole wszystkiego, co najlepsze. Do życzeń dołączyła się również wychowawczyni klasy I G p. Marta Krok oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
        W dalszej części akademii uczniowie klasy I G złożyli uroczyste ślubowanie na flagę Rzeczpospolitej Polskiej. Potem pani Dyrektor wraz z wychowawczynią wręczyły im  legitymacje szkolne, które są potwierdzeniem, że stali się już gimnazjalistami.
        Następnie uczniowie klasy I G zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Później nastąpiły „otrzęsiny”, przygotowane przez ich starszych kolegów z klasy II G. Tym razem były to eliminacje do programu telewizyjnego „Mam Talent”. W skład „jury” wchodzili uczniowie, którzy wcielili się w postacie : Agnieszki Chylińskiej, Kuby Wojewódzkiego, Agustina Egurroli oraz Magdy Gessler.

Uczniowie klasy I G zostali podzieleni na 6 grup: śpiewaków, tancerzy, malarzy, intelektualistów, smakoszy i zespołu do spraw marketingu i reklamy. Wszyscy musieli wykazać się różnymi umiejętnościami i wiadomościami. Każda z grup została pozytywnie oceniona przez „jury”, tym samym przechodząc do dalszej części „programu”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci medali oraz słodkiego upominku. Na koniec uroczystości głos zabrała wychowawczyni klasy I G p. Marta Krok, która podziękowała uczniom klasy II G oraz ich wychowawczyni p. Annie Kowalik za przygotowanie drugiej części akademii. Życzyła też swoim wychowankom samych sukcesów i dobrych ocen. W swoim wystąpieniu nawiązała do hasła, które przyświecało uroczystości – „Wiedza jest drogowskazem życia”, bo jak stwierdziła nauka prowadzi każdego człowieka do  ustawicznego rozwoju i realizacji wytyczonych celów.
                                                                                  Lena Anklewicz kl. I G
            

Brak komentarzy: