header by migi

12 wrz 2012



„OJCZYZNA- OBOWIĄZEK DO SPEŁNIANIA” CZYLI OPOWIEŚĆ O ODSŁONIĘCIU W OKRZEI POMNIKA POŚWIĘCONEGO HENRYKOWI SIENKIEWICZOWI


         Cytat z wypowiedzi Henryka Sienkiewicza świetnie oddaje atmosferę, jaka towarzyszyła odsłonięciu pomnika „Matka i syn” w Okrzei.  Uroczystość odbyła się 5 września 2012r. Do wyjazdu w rodzinne strony Litwosa społeczność szkolna Zespołu Szkół w Rzerzęczycach przygotowywała się od dawna. Dyrektor  Ryszard Krok korespondował z organizatorami i pozyskał środki, aby umożliwić uczniom udział w tym doniosłym wydarzeniu.  Reprezentacja szkoły pod opieką p. A. Rataj wcześnie rano dołączyła do delegacji dwóch szkół z Częstochowy, noszących   imię pierwszego polskiego Noblisty.
         W Okrzei zastaliśmy wielu ludzi, którym postać i twórczość H. Sienkiewicza jest bliska sercu. Uroczystość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W kościele parafialnym św. Piotra i Pawła w Okrzei, w którym był chrzczony i brał ślub H. Sienkiewicz, zgromadziło się bardzo dużo pocztów sztandarowych ze szkół Sienkiewiczowskich i z okolicznych organizacji. Cała świątynia i plac przed nią były wypełnione ludźmi.
                                                                                                       Mszę Św. Koncelebrowana przez arcybiskupa seniora Archidiecezji Warszawskiej kardynała Józefa Glempa,  poprzedziło słowo wstępne wygłoszone przez duszpasterza środowisk twórczych …... Przypomniał on, że dzieła H. Sienkiewicza, mimo upływu lat nie tracą na ważności a język, bohaterowie wywołują żywe reakcje. Podkreślił również rolę matki pisarza Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej  w formowaniu się osobowości syna, kształtowaniu postawy patriotycznej, uwrażliwianiu na piękno przyrody. Po wysłuchaniu bardzo ciekawego,  budującego przemówienia rozpoczęła się Mszą Św.  Uczestniczyła w niej rodzina H. Sienkiewicza: wnuk Juliusz Sienkiewicz, prawnuczka Anna Dziewanoiwska, główny inicjator projektu pomnika - prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, prof. Lech Ludorowski oraz Przewodnicząca Ogólnopolskiego Komitetu Ratowania Grobu Matki Henryka Sienkiewicza Barbara Wachowicz, przedstawiciele Towarzystwa im. H. Sienkiewicza, liczne delegacje uczniów, instytucji oświaty,  uczelni, władz samorządowych i wojewódzkich, księża, lokalna społeczność. Liturgię w kościele i później odsłonięcie pomnika na cmentarzu uświetniały: Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Wykonane przez żołnierzy pieśni religijne i patriotyczne pozostawiły niezapomniane wrażenia, znane słowa w takim wykonaniu zyskiwały dodatkowej głębi, przejmowały do żywego.  Podobnie słowa  homilii wygłoszonej przez ordynariusza Diecezji Siedleckiej księdza biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, w których przewijały się odwołania do zaangażowania patriotycznego  i społecznego Sienkiewicza, postaci jego matki.
         Po Mszy Św. głos zabrała p. Barbara Wachowicz, która przedstawiła historię budowy pomnika, który został  wykonany z piaskowca przez Witolda Marcewicza z Bełżyc Odczytała również listy przesłane do uczestników uroczystości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, Prymasa Polski Józefa Kowalczyka, abp Józefa Michalika – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisława Wielgusa, bpa Kazimierza Górnego, bpa Antoniego Dydycza i bpa Józefa Zawitkowskiego.
         W obecności zebranych rodzina H. Sienkiewicza oraz dostojnicy kościelni podpisali akt erekcyjny pomnika „Matka i syn” - jedynego pomnika o charakterze religijnym. Dokument odczytała aktorka lubelska. Po wysłuchaniu pieśni „Boże coś Polskę”  sformowany został pochód. Otwierała go Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji- żołnierze na koniach, orkiestra, chór wojskowy, za nimi ustawili się krewni H. Sienkiewicza, poczet sztandarowy Straży Pożarnej z Orzei, która była obecna przy poświęceniu Kopca ku czci Sienkiewicza w Okrzei w 1931r. , następne miejsca zajęły poczty sztandarowe szkół Sienkiewiczowskich, między którymi z kwiatami szli uczniowie Zespołu Szkół w Rzerzęczycach, ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza oraz Gimnazjum, władze lokalne oraz mieszkańcy Okrzei i okolicy.
         Przemarsz przez Okrzeję zakończył się na cmentarzu parafialnym, gdzie wysłuchaliśmy przemówień a następnie kard. Józef Glemp poświęcił pomnik i odnowiony grób śp. Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej i został odsłonięty pomnik „Matka i syn” wzniesiony z datków indywidualnych i zbiorowych Polaków. Ma on pięć i pół metra wysokości, waży 20 ton. Upamiętnia matkę, przy której stoi młody H. Sienkiewicz. Na jednej z tablic u podstaw pomnika zostały wyryte słowa : „Matce mojej zawdzięczam pociąg do literatury”.  Podczas części oficjalnej delegacja z Zespołu Szkół w Rzerzęczycach pokłoniła sztandar szkoły przed pomnikiem oraz złożyła wieniec biało- czerwonych kwiatów.
         Po wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć przeszliśmy do Zespołu Szkół w Okrzei, gdzie wysłuchaliśmy wystąpień władz lokalnych, wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej. Posileni na duszy i ciele wsiedliśmy do autokaru, który przewiózł nas do znajdującego się nieopodal Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Powitała nas tam małżonka kustosza p. Cybulska, autorka książki przedstawiającej dzieciństwo Litwosa w obrazkach. Przewodnik oprowadził nas po dworku, gdzie urodził się przyszły autor „Trylogii”, bardzo ciekawie i zajmująco opowiadał o rodzinie Sienkiewicza, genealogii, realiach życia na przełomie XIX i XX w. Utrwaliliśmy oglądane eksponaty na fotografiach i niestety,  musieliśmy pożegnać się z rodzinnymi stronami H. Sienkiewicza, gdzie „oddycha się Polską”. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i świadomi podniosłości uroczystości, w której mieliśmy zaszczyt uczestniczyć, opuściliśmy gościnną ziemię łukowską. Bardzo się cieszymy, że poza  udziałem w Ogólnopolskich Zlotach Szkół  Sienkiewiczowskich mogliśmy spotkać się znów z Bracią Sienkiewiczowską. Odnowiliśmy znajomości i nawiązaliśmy nowe kontakty.
         Agnieszka Rataj

Brak komentarzy: