header by migi

28 maj 2012

XX ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH


My Sienkiewiczacy…

    Chlubną tradycją naszej szkoły już od 1997 roku jest rokroczny udział w Ogólnopolskich Zlotach Szkół Sienkiewiczowskich. Także w tym roku delegacja Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach w osobach uczennic klasy VI: Weroniki Błachowicz, Weroniki Grzesik oraz Patrycji Kuc pod opieką wychowawczyni p. Renaty Wolniewicz uczestniczyła w jubileuszowym , bo XX już zlocie sienkiewiczaków, który w tym roku odbył się w dniach 25-27 maja w Starogardzie Gdańskim. Gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza.

Zlot rozpoczął się o godz. 14.00 uroczystym przemarszem ulicami miasta na Rynek, gdzie zlotowicze zostali powitani przez prezydenta miasta p. Edmunda Stachowicza. Później w kościele św. Mateusza odbyła się uroczysta msza w intencji uczestników zlotu i społeczności szkolnych, które reprezentowali.  Po nabożeństwie wszyscy udali się do kina „ Sokół”, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie zlotu przez dyrektora SP nr 1 w Starogardzie Gdańskim p. Wiesława Wąsika. Później glos zabrał inicjator zlotów , kustosz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej p. Antoni Cybulski, który przybliżył historię zlotów, z łezką w oku wspominając pierwsze spotkanie sienkiewiczaków, które odbyło się w właśnie w  Woli Okrzejskiej- miejscu urodzenia naszego Patrona. Później wnuk pisarza pan Juliusz Sienkiewicz przypomniał najważniejsze fakty z życia swojego wielkiego dziadka .
W dalszej części glos zabierali zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele Pomorskiego Kuratorium Oświaty oraz gminy Łuków, z której pochodził pisarz.  Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny zatytułowany „ Kochał Cię Polsko”, przybliżający życie i twórczość Henryka Sienkiewicza. Na scenie pojawiła się także Kociewska Kapela, w wykonaniu której usłyszeliśmy kilka ludowych przyśpiewek. Później wystąpił zespół Jordan, który wprowadził nas w klimat muzyki reggae. Zespół wykonał także piosenkę poświęconą urodzonemu w Starogardzie Gdańskim Kazimierzowi Deynie- wielokrotnemu reprezentantowi i kapitanowi reprezentacji Polski, uważanemu przez analityków sportu za jednego z najlepszych graczy w jej historii. Wieczorem uczestnicy zlotu bawili się na dyskotece, która była doskonałą okazją do zacieśnienia nowo zawiązanych znajomości.
   W sobotę po śniadaniu zlotowicze udali się na wycieczkę do Gdańska. Najpierw odbyli rejs „Galeonem Lwem”, który jest statkiem stylizowanym na XVII-wieczny galeon, pływający pod polską banderą.  W trakcie rejsu przewodnik opowiadał o historii i zabytkach Gdańska, Portu, Stoczni i Westerplatte. Z głośnika popłynęły szanty. Później zlotowicze przespacerowali się Ulicą Długą i Długim  Targiem, tworzącymi Trakt Królewski i należącymi do najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną one prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy i niemal każda kamienica ma swoją własną ciekawą historię, z których wiele usłyszeliśmy z ust przewodnika. Kolejnym punktem programu było Muzeum Bursztynu, gdzie mogliśmy podziwiać bursztyn w jego naturalnej postaci i najbardziej wyrafinowane i misterne bursztynowe precjoza, powstałe w ciągu ostatnich kilku wieków. Po obiedzie zwiedziliśmy także Bazylikę Mariacką- Kościół Najświętszej Marii Panny, który jest największą ceglaną świątynią w Europie. We wnętrzu znajduje się wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, m.in. kamienna Pieta z roku ok. 1410, kopia Sądu Ostatecznego namalowanego przez Hansa Memlinga w roku 1472, zegar astronomiczny wykonany w latach 1464-1470 przez Hansa Dringera czy ołtarz główny powstały w latach 1510-1517. W godzinach popołudniowych zlotowicze udali się do Szpęgawska, gdzie delegacja SP w Starogardzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary masowego mordu, jakiego Niemcy dokonali tu w latach 1939-1945 , dokonując egzekucji od 5 000 do 7 000 ludzi, zarówno Polaków jak i cudzoziemców - w tym wielu duchownych, nauczycieli i Żydów.
Następnie udaliśmy się nad jezioro Jamertal, nad którym kręcono film „ Krzyżacy”. Tam gość honorowy zlotu –odtwórca roli Zbyszka z Bogdańca, p. Mieczysław Kalenik opowiedział wiele interesujących historyjek związanych z powstawaniem filmu. Wieczorem w Ośrodku „ Hubertus” zlotowicze obejrzeli pokazy Bractwa Rycerskiego oraz wzięli udział w ognisku.
   Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i w niedzielę nadszedł czas pożegnania. Wszyscy z żalem udali się do domów z nadzieją, że kiedyś jeszcze się spotkają.
    XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich stworzył korzystny klimat do zawarcia nowych znajomości, utrwalenia idei głoszonych przez wielkiego pisarza i naszego patrona, niewątpliwie stał się kolejnym ogniwem historii i tradycji szkół sienkiewiczowskich.
  Nasz udział w zlocie był możliwy dzięki panu dyrektorowi Ryszardowi Krokowi, który jest wielkim orędownikiem tej formy pracy z Patronem, pozwalającej na wymianę doświadczeń i podkreślającej przynależność do Braci Sienkiewiczowskiej oraz   Radzie Rodziców, Samorządowi Uczniowskiemu i Spółdzielni Uczniowskiej, które zasponsorowały wyjazd.

Renata Wolniewicz
nauczycielka ZS w Rzerzęczycach


Brak komentarzy: