19 KWIETNIA -DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR HOLOKAUSTU W POLSCE
|
Obchody w Polsce upamiętniają rocznicę wybuchu zbrojnego powstania ludności żydowskiej w warszawskim getcie 19 kwietnia 1943 r. Rozpoczęło się ono w wigilię żydowskiego święta Paschy, a jednocześnie w poniedziałek Wielkiego Tygodnia chrześcijańskiego. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Mimo iż nie miało szans powodzenia, było heroicznym zrywem walczących o godność ludzi przeznaczonych na zagładę. Trwało do 16 maja 1943 r., nim zostało ostatecznie krwawo stłumione przez przeważające siły niemieckie. " W czasie swej pierwszej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II, podczas homilii wygłoszonej na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau wypowiedział pamiętne słowa: „Przychodzę, więc i klękam na tej Golgocie naszych czasów, na tych mogiłach w ogromnej mierze bezimiennych, jak gigantyczny grób nieznanego żołnierza. Klękam przy wszystkich po kolei tablicach Brzezinki, na których napisane jest wspomnienie ofiar Oświęcimia. (…) Zatrzymam się wraz z wami, na chwilę przy tablicy z napisem w języku hebrajskim. Napis ten wywołuje wspomnienie narodu, którego synów i córki przeznaczono na całkowitą eksterminację. Naród ten początek swój bierze od Abrahama, który jest "ojcem wiary naszej", jak się wyraził Paweł z Tarsu. Ten to naród, który otrzymał od Boga Jahwe przykazanie "Nie zabijaj", w szczególnej mierze doświadczył na sobie zabijania. Wobec tej tablicy nie wolno nikomu przejść obojętnie”. |
19 kwi 2014
14 kwi 2014
"I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.
I woła sprawiedliwość,
I prawdę po świecie niesie...
Prawdę o jeńców tysiącach
Zgładzonych w katyńskim lesie..."
W dniu 14.04.2014r. w Zespole Szkół w Rzerzęczycach odbył się apel szkolny z udziałem drużyny harcerskiej naszej szkoły, upamiętniający 74 rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 4 rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.
Akcja masowych rozstrzeliwań rozpoczęła się 3 kwietnia 1940 r. i trwała mniej więcej do połowy maja. Jeńców z obozu w Kozielsku przewieziono do lasu katyńskiego. Najprawdopodobniej wszystkich rozstrzeliwano nad otwartymi grobami. Jeńców z obozu w Starobielsku rozstrzeliwano w piwnicach urzędu NKWD w Charkowie. Ich ciała ukryto w Piatichatkach. Jeńców z Ostaszkowa rozstrzeliwano w piwnicach urzędu NKWD w Kalininie. Ich ciała grzebano w pobliskim Miednoje. Nadal nie są znane miejsca, gdzie pogrzebano ofiary mordów dokonanych na terenach dzisiejszej zachodniej Białorusi i Ukrainy.
W tym samym miejscu dwukrotnie , bezpowrotnie zginął "kwiat inteligencji polskiej".
2 kwi 2014
ZAPRASZAMY
na kiermasz wielkanocny !
Do kupienia ręcznie wykonane kartki wielkanocne w cenie 1,30 zł za sztukę oraz kurczaczki wielkanocne po 2,0 zł . Wszystkie proponowane do zakupu prace można obejrzeć na mini-wystawie przy świetlicy szkolnej oraz przy pokoju nauczycielskim.
Za całość kiermaszu odpowiadają harcerze ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Rzerzęczycach.
27 marca 2014r. uczennice Gimnazjum
w Rzerzęczycach (Klaudia Makles, Daria Czesny, Zuzanna Turek, Aleksandra Ryś) pod opieką p. Agaty Krok reprezentowały naszą szkołę w I Powiatowych Warsztatach Rękodzieła ,,Wiosennie Kolorowa Wielkanoc” pod patronatem Wójta Gminy Mstów.
w Rzerzęczycach (Klaudia Makles, Daria Czesny, Zuzanna Turek, Aleksandra Ryś) pod opieką p. Agaty Krok reprezentowały naszą szkołę w I Powiatowych Warsztatach Rękodzieła ,,Wiosennie Kolorowa Wielkanoc” pod patronatem Wójta Gminy Mstów.
Uczennice zajęły II miejsce w konkursie na
najciekawszą prezentacje rękodzieła.
Warsztaty miały za zadanie przedstawienie
różnych technik tworzenia ozdób o tematyce związanej z pięknem wiosny i
Wielkanocy. Podczas warsztatów każdy z uczestników dzielił się swoim doświadczeniem
z innymi. Prowadzony był również kiermasz świąteczny.
1 kwi 2014
Tegoroczne obchody Pierwszego Dnia Wiosny
w naszej szkole były związane z działaniami ekologicznymi. Opiekunki świetlicy szkolnej ogłosiły konkurs plastyczno-techniczny na najciekawszą " EKO-Zabawkę"
dla uczniów klas I - III SP.
Uczniowie mieli składać swoje prace w dniach
10 - 21 marca 2014 r.
Recykling jest to metoda, która pozwala nam chronić środowisko naturalne i ogranicza ilość odpadów. Sztuka recyklingu to sztuka tworzenia prostych rzeczy użytkowych z materiału, który dla wielu jest zwykłym odpadem, a dla innych fascynującym surowcem twórczym. Surowcami, z których nasi uczniowie tworzyli swoje prace były kolorowe czasopisma, plastikowe opakowania po napojach, serkach, margarynach, zakrętki, kapsle, korki, pudełka, papierowe rolki, itd. Dzieci wyczarowały z nich naprawdę niesamowite przedmioty, co będzie widoczne na poniższych zdjęciach. Wszystkie prace były zaprezentowane na wystawce przy świetlicy szkolnej. 24 marca odbyło się głosowanie. Głosowali uczniowie klas IV-VI SP, wpisując numer wybranej pracy na kartonik, który wrzucali do urny. Po podliczeniu głosów wyłoniliśmy zwycięzców. Byli nimi:I miejsce zajął Filip Fresel z klasy I SP (Piłkarzyki)- 21/63 głosyII miejsce zajął Maciej Rączkowski z klasy I SP (Miś) 19/63 głosyIII miejsce zajęła Martyna Idziak z klasy I SP (Ciężarówka 7-DAYS) 12/63 głosy. Uczniowie Ci otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia kolorowe ołówki.w naszej szkole były związane z działaniami ekologicznymi. Opiekunki świetlicy szkolnej ogłosiły konkurs plastyczno-techniczny na najciekawszą " EKO-Zabawkę"
dla uczniów klas I - III SP.
Uczniowie mieli składać swoje prace w dniach
10 - 21 marca 2014 r.
Subskrybuj:
Posty (Atom)