header by migi

4 cze 2013

XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich


foto
  W dniach 24-26 maja 2013 dwie uczennice klasy VI –  Anna Maj i Anna Kwarciak , wraz z opiekunem Panią  Anną Sztuka  uczestniczyły w XXI Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich. Tym razem organizatorem imprezy jest Szkoła Podstawowa nr 6 z Gniezna. Do Gniezna - Miasta Królów przyjechali uczniowie z 43 placówek z całej Polski. Idea Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich narodziła się w 1993 roku. Pomysłodawcą był dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski, który od lat patronuje ich organizacji, szerząc najcenniejsze przesłania naszego noblisty. Celem zlotów jest popularyzowanie twórczości Henryka Sienkiewicza oraz ukazywanie piękna naszego kraju.  
   Pobyt w Gnieźnie zainaugurował uroczysty pochód przez miasto, który poprowadziła młodzież przebrana za postacie z książek Sienkiewicza pod Katedrę na Wzgórzu  Lecha, tam przywitano nas ciepłymi słowami i zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie. W czasie zlotu towarzyszył nam Juliusz Sienkiewicz, wnuk naszego patrona oraz Cezary Cybulski syn Antoniego Cybulskiego.  
  Następnie wyruszyliśmy do auli I LO, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie zlotu, występy artystyczne oraz rozdano nagrody „Henryki 2013” za ogólnopolskie konkursy związane z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. W czasie uroczystego rozpoczęcia zlotu odczytany został list dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza pana Antoniego Cybulskiego (nieobecnego ze względów zdrowotnych), w którym to zwrócił się z apelem o podjęcie starań o ustanowienie przez Sejm i Senat RP roku 2016 rokiem Sienkiewiczowskim (w tym roku przypada 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci, 50 rocznica powstania Muzeum w Woli Okrzejskiej).  Pod koniec dnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się dyskoteka, bankiet dla opiekunów i wspólny wieczór zapoznawczy.
   Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Biskupina, który jest najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym, w którym odkryta została osada sprzed 2700 lat.Spacer po Biskupinie to prawdziwa podróż śladami przeszłości.
 Następnym punktem zlotu było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. W jej podziemiach zachowały się relikty budowli sakralnych z X i XI w. W 999 r. pochowano w niej św. Wojciecha - srebrna trumna z relikwiami męczennika znajduje się w prezbiterium. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych polskich zabytków okresu średniowiecza są Drzwi Gnieźnieńskie. To arcydzieło sztuki romańskiej powstałe w 2. połowie XII w. zachwyciło odwiedzających katedrę gnieźnieńską zlotowiczów.
  Mieliśmy również podróż w czasie...do początków Państwa Polskiego przenieśliśmy się w Muzeum Początków Państwa Polskiego
  Następnie wyruszyliśmy do Dziekanowic( Wielkopolski Park Etnograficzny), w którym można obejrzeć budowle pochodzące z XVIII i XIX wieku związane z dawną wsią. Dzieci zobaczyły, jak mieszkali jej dawni mieszkańcy: zamożni i ubodzy chłopi, jakie były ich przedmioty codziennego użytku, czym zajmowali się na co dzień, gdzie spędzali wolny czas. Nie mogły się nadziwić, że w chatach nie było ani łazienki, ani toalety, nie mówiąc już o prądzie.  W zabytkowych obejściach i wnętrzach wszyscy mogli zobaczyć( i samemu spróbować zrobić) jak kiedyś wyrabiało się chleb, ser, czy na przykład jak pracował kowal. Na polanie obok jeziora Lednica odbyła się impreza plenerowa z grillem, grochówką i kiełbaskami z ogniska.
  Ostatni dzień pobytu zakończyliśmy Mszą Świętą w Katedrze Gnieźnieńskiej. Wszyscy zlotowicze wraz ze swoimi sztandarami mieli zaszczyt przekroczyć słynne progi drzwi Gnieźnieńskich.
XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich na zawsze pozostanie w naszych sercach. Uczestnicy zlotu wrócą na pewno myślami do chwil spędzonych razem.











































Brak komentarzy: